Євроінтеграція в регіональних ЗМІ: області-лідери та аутсайдери

За останні два роки відбулися декілька визначних подій для зближення України з ЄС: початок дії Зони вільної торгівлі, ухвалення безвізового режиму для України, набуття чинності Угоди про асоціацію, виконання Україною цієї угоди та інші вагомі події в діалозі Україна-ЄС. Всі ці питання активно піднімають організації громадського суспільства, їх досліджують аналітичні центри, про них звітує Урядовий офіс з євроінтеграції.

Одночасно українські ЗМІ тільки починають підключатися до висвітлення проєвропейських тем та кроків, зроблених Україною до європейської інтеграції.

Спробуємо проаналізувати, що найбільше цікавить українські медіа в процесі євроінтеграції та в яких регіонах цю тему піднімають частіше. 

В цьому матеріалі наведені результати кількісного та якісного контент-аналізу: результати моніторингу ЗМІ за ключовими словами щодо євроінтеграції за минулі два роки та аналіз тональності згадувань в ЗМІ в обрані періоди до запровадження "безвізу" та після.

Про що ЗМІ повідомляли активніше

Для аналізу присутності європейської тематики в українських ЗМІ ми виділили такі ключові слова, які могли б ідентифікувати європейську інтеграцію загалом: "Євросоюз", "Євроінтеграція", "Безвіз" та "Угода про асоціацію".

Пікові згадування припадають на період кінця листопада 2016 року, весняного (початок квітня, середина травня), літнього (початок червня, середина липня) та осіннього (початок вересня-жовтня-листопада) періодів 2017 року. Преса активно інформувала щодо саміту ЄС-Україна у Брюсселі, етапів затвердження та впровадження безвізового режиму для України, ратифікації та набуття чинності Угоди про асоціацію.

Найбільш вживаною у висвітленні європейської інтеграції є категорія "Євросоюз", що є цілком очікуваним. Окрім цього, можна побачити, що за весь взятий період 2016-2017 років в листопаді-грудні 2016 року найбільше зростає кількість згадувань за категоріями "Євроінтеграція", "Безвіз" та "Угода про асоціацію".

Якою була тональність згадувань в регіональних ЗМІ

Для того щоб подивитись, чи змінювався оціночний характер згадувань тем євроінтеграції, ми проаналізували два періоди у деяких областях (Львівській, Житомирській, Запорізькій, Одеській): до голосування Європарламенту за "безвіз" (15-26 вересня 2016 року) та після (10-16 квітня 2017 року).

До голосування Європарламенту за безвізовий режим для України тональність в українських медіа була в більшості проаналізованих випадків нейтральною. Кожна сьома публікація мала позитивну тональність, на противагу цьому кожна 25-та публікація містила негатив.

Після схвалення безвізового режиму для України майже вдвічі зменшується нейтральність при поданні інформації про євроінтеграцію в ЗМІ. Кожна третя проаналізована публікація належала до статей з позитивною тональністю, в той час як з негативною – кожна сьома.

З наведеного рейтингу регіонів помітно, що немає рівномірності у висвітленні тем євроінтеграції. Більшість (20) областей України помітно відстають від чотирьох лідерів і висвітлюють трішки більше, ніж половину всього обсягу новин про відносини ЄС та України (55%).

Які регіони відстають

У регіональному вимірі моніторингу ЗМІ за ключовими словами протягом останніх двох років помітно виділяються чотири області: Львівська, Харківська, Одеська та Дніпропетровська. У цих чотирьох областях зосереджено 45% усіх новин, пов’язаних з євроінтеграцією в Україні.

З іншого боку, помітно відстають північно-центральні області України. Серед аутсайдерів: Вінницька, Житомирська, Черкаська, Хмельницька, Кіровоградська області.

На останньому місці – Луганська область. Для порівняння, сусідня Донецька область – на сьомому місці.

Автор: Наталя Фреїк

Молодший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, аспірант кафедри теорії та історії соціології КНУ імені Тараса Шевченка.

Стаття написана на основі даних компанії "Омега" для моніторингу ЗМІ, який проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за фінансування Європейського Союзу.

З повною версією публікації можна ознайомитися на сайті "Європейської правди".