Випуск № 1 від 13 листопада 2017

View this email in your browser
Шановні колеги!
Ви отримали перший номер "Євроінтеграційного дайджесту" - продукту, створеного комунікаційною командою Офісу Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Урядового офісу та проекту Association4U спеціально для того, щоб задовольнити ваш запит на актуальну та впорядковану інформацію щодо процесу євроінтеграції (читай – реформ) в Україні. Кожен номер дайджесту надходитиме вам в першій половині понеділка і міститиме добірку основних "євроінтеграційних" новин минулого тижня, коротку аналітику, корисні посилання, інфографіку й анонс тематичних подій. Ми обіцяємо надавати вам лише перевірену інформацію, доповнену та спрощену фахівцями Урядового офісу. Своєю чергою, просимо вас про зворотній зв'язок: повідомляйте нам, чи задовольняє вас такий формат дайджесту, його тематика та наповнення, чи, можливо, їх варто розширити. Вдячні за співпрацю, завжди відкриті до діалогу!
Нові можливості. Україна ратифікувала конвенцію Пан-Євро-Мед, що збільшить преференційний експорт до ЄС
8.11.2017
Верховна Рада ратифікувала приєднання України до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед). Всього її учасницями є 42 країни. У чому перевага? Відтепер українські підприємства зможуть експортувати за преференційними або нульовими ставками готовий продукт власного виробництва з використанням сировини і комплектуючих з інших країн-учасниць Конвенції (з якими Україна має чинні угоди про вільну торгівлю). Швидкі вигоди від вступу в силу Конвенції отримають українське машинобудування, металургія, легка промисловість, меблева галузь та харчова промисловість. Наступний крок – підписання Закону Президентом України.
Реформа. Уряд схвалив Національну стратегію управління відходами до 2030 року
8.11.2017
Національна стратегія управління відходами запроваджує в Україні європейські принципи поводження із усіма видами відходів, згідно з Угодою про асоціацію Україна-ЄС. Стратегія базується на трьох ключових принципах:
 • перехід до економіки замкнутого циклу, що включає переробку відходів;
 • розширена відповідальність виробника, яка заохотить бізнес до мінімізації  утворення відходів;
 • впровадження п’ятиступеневої  ієрархії  поводження з відходами, яка працює в ЄС. Її пріоритетом є запобігання утворенню відходів.
ЄС до 2019 року перейде до  економіки замкнутого циклу, яка є основою стратегії сталого розвитку. Україна, відповідно до Угоди про асоціацію, також повинна перейти на цю модель.
 
Плани. Україна має намір приєднатися до Батумської ініціативи із "зеленої економіки"
8.11.2017
Ця ініціатива передбачає впровадження заходів, спрямованих на розвиток "зеленої економіки". А саме: низьковуглецеві технології, впровадження "зелених закупівель",  виробництво  "дружніх" до навколишнього середовища товарів, належне поводження з відходами тощо. Загалом це дасть можливість заощадити до 24% ресурсів, які використовують на виробництві товарів та послуг, і створити нові робочі місця.
Батумська ініціатива є загальноєвропейським проектом, який був започаткований торік і до якого вже приєдналося 25 країн і 13 міжнародних організацій.
Реформа. Закон України "Про електронні довірчі послуги" підписав Президент.
 
6.11.2017
Президент підписав Закон України "Про електронні довірчі послуги", спрямований на виконання Угоди про асоціацію та реформування національної нормативної бази у сфері електронного цифрового підпису. Зокрема, документ запроваджує:
 • електронний підпис;
 • електронну печатку;
 • електронну позначку часу;
 • реєстровану електронну доставку;
 • сертифікат походження веб-сайту.
Вимоги:
 • інтеграція України у світовий електронний інформаційний простір та цифровий ринок ЄС;
 • наближення до стандартів ЄС у сфері цифрової економіки та електронної торгівлі;
 • спрощення роботи та економія витрат для вітчизняного  бізнесу;
 • можливість проведення бізнес-операцій через смартфон, у тому числі з партнерами з ЄС.
Модернізація. 7 українських вишів отримають кошти на підвищення енергоефективності  
8.11.2017
Верховна Рада України ратифікувала Угоду із Європейським інвестиційним банком, що надасть доступ до 120 мільйонів євро для підвищення енергоефективності в українських ВНЗ. 
Реформа. Енергоефективність у житлово-комунальній сфері стане реальністю 
9.11.2017
Верховна Рада ухвалила "євроінтеграційний" Закон України "Про житлово-комунальні послуги" № 1581-д, який, зокрема, регулює сферу енергоефективності.

Відповідно до статті 338 Угоди про асоціацію, Україна має формувати політику щодо енергоефективності, наближаючи законодавство до стандартів ЄС у цій сфері. В основі змін – функціонування ринкових механізмів, а також ефективне використання енергії в будівлях і при застосуванні обладнання та освітлення. Окрім цього, в рамках Енергетичного Співтовариства Україна має імплементувати низку Директив ЄС стосовно правил ринку газу та електроенергії. 

Ухвалений закон відповідає низці директив ЄС, де міститься вимога запровадження заходів, необхідних для захисту кінцевих споживачів, а також створення умов для того, щоб споживачі могли легко змінити постачальника за власним бажанням. У разі, якщо споживач з дотриманням умов контракту захоче змінити постачальника, то зміну має бути здійснено відповідним оператором або операторами протягом трьох тижнів. Споживачі мають право отримувати усі відповідні дані щодо споживання послуг.

Плани. Ключові виробники електроенергії підписали меморандум з метою прискорення інтеграції Об’єднаної енергетичної системи України до ENTSO-E
8.11.2017
Документ, підписаний ДП "НЕК Укренерго", НАЕК "Енергоатом", ПАТ "Укргідроенерго", ПАТ "Центренерго", ТОВ "ДТЕК Енерго" та ПАТ "Донбасенерго", фіксує спільну зацікавленість усіх сторін у майбутньому приєднанні ОЕС України до енергетичної системи континентальної Європи.

Меморандум передбачає створення спільної координаційної ради під керівництвом ДП "НЕК "Укренерго" для проведення фахових консультацій з технічних питань та сприяння якнайшвидшому виконанню Україною вимог, що є частиною Угоди про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з європейською. Протягом місяця з моменту підписання Меморандуму представники сторін мають розробити чіткий план заходів технічного характеру.

ENTSO-E — європейська мережа системних операторів передачі електроенергії, яка об’єднує системних операторів з 34 країн. Інтеграція української енергосистеми до енергетичної системи континентальної Європи ENTSO-E визначена на даний час одним з першочергових пріоритетів розвитку та є частиною політики енергетичної незалежності України.

 
Модернізація. Нові пересувні габаритно-вагові комплекси сприятимуть контролю на українських автошляхах
6.11.2017
6 листопада на Софійській площі відбулася презентація 26 нових пересувних габаритно-вагових комплексів. Вони були закуплені на кошти Європейської Комісії та передані Міністерству інфраструктури України. Всього в рамках програми підтримки впровадження транспортної стратегії України було закуплено 78 машин, ще 52 мають надійти до кінця поточного року.
Порушення перевізниками вагових та габаритних норм призводить до руйнування українських доріг. Тому посилення державного контролю за проїздом транспортних засобів є вкрай важливим.
Перемовини. Іванна Климпуш-Цинцадзе зустрілася з Йоганнесом Ганом в Брюсcелі напередодні Саміту Східного Партнерства
8.11.2017
Україна готова продовжувати роботу з інституціями та країнами-членами Європейського Союзу над амбіційною та далекоглядною спільною декларацією Східного Партнерства. Про це заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе під час зустрічі з Європейським Комісаром з питань європейської політики сусідства та перемовин з розширення Йоганнесом Ганом. Вона також наголосила на важливості визнання та врахування у Спільній декларації європейських прагнень, згідно з наданими Україною пропозиціями.
Що таке "Європейський план для України", про який так багато говорять останнім часом? Чи правда, що він допоможе Україні досягти росту ВВП у 6-8% щорічно? Які дискусії ведуть країни - члени Євросоюзу щодо України? Як розвиваються події навколо "мовного питання"? Про це та інше - в інтерв’ю Іванни Климпуш-Цинцадзе для 5 каналу.
Цікаві події. Тижневий анонс подій у Європейському союзі та Україні 
Законодавство. Посібник "Методології перевірки відповідності законодавства нормам права ЄС та підготовка таблиць перевірки відповідності законодавства"
Посібник розроблено проектом ЄС Association4U спільно з Урядовим офісом з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Групою підтримки України при Європейській комісії.
Торгівля. Практичні посібники із експорту молочних та м’ясних продуктів 
Практичні довідники розроблено у рамках проекту Ради з питань експорту продовольства, а також Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО)/ЄБРР "Україна: розвиток потенціалу асоціацій агробізнесу в розширенні експортних ринків".
Інфраструктура. Нові тарифи Укрзалізниці
Міністерство інфраструктури, ПАТ Укрзалізниця і експерти програми ЄС Twinning створили мультфільм, у якому пояснюються нові принципи формування тарифів.
Згідно з Угодою про асоціацію Україна-ЄС реформування УЗ повинно завершитися до 2022 року.

Підписатися на дайджест