Випуск № 5 від 11 грудня 2017 року

View this email in your browser
Шановні колеги!
Ви отримали п'ятий номер "Євроінтеграційного дайджесту" від команди Офісу Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та проекту Association4U. Сподіваємося, що наша добірка буде для Вас цікавою та корисною. 
 

Перемовини. Рада асоціації Україна - ЄС: результати та перспективи партнерства

8.12.2017
У Брюсселі відбулося 4-те засідання Ради асоціації Україна - ЄС під головуванням Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана та Верховного представника ЄС у закордонних справах та політики безпеки Федеріки Могеріні. Сторони підсумували результати 2017-го року, а також обговорили майбутнє відносин. Зокрема, наголосили на суттєвих досягненнях – Угода про асоціацію остаточно вспупила в дію,  громадяни України отримали такий очікуваний безвізовий режим з ЄС. Також учасники засідання обговорили питання антикорупційної, судової реформ в України, торговельно-економічні відносини у рамках Поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі та окреслили плани співпраці на 2018 рік.

На Раді асоціації Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе підписала два важливих документи: Угоду про фінансування Дунайської транснаціональної програми та Угоду про фінансування програми “Підтримка ЄС для Сходу України”.

Детальніше (ФБ)
Детальніше (Сайт)

Законодавство. Законопроект №7206 "Купуй українське – плати українцям" суперечить Угоді про асоціацію Україна - ЄС
5.12.2017
Процес виконання Угоди про асоціацію у сфері державних закупівель може бути заблоковано у разі остаточного ухвалення законопроекту № 7206, попереджають урядовці. Проект закону шкодить системі публічних закупівель, містить дискримінаційні процедури доступу до окремих видів товарів, що спотворює конкуренцію. Та попри застережну аргументацію "євроінтеграторів", 7 грудня депутати таки проголосували за цей законопроект у першому читанні. Сподіваємося, що у другому читанні документ не буде підтриманий парламентарями.

Позиція ВПМ Іванни Климпуш-Цинцадзе щодо законопроекту
Позиція МЕРТ щодо законопроекту
Аналіз законопроекту
Експорт. Стандарти ЄС не загрожують українському меду
4.12.2017
Уряд України планує імплементувати Директиву 2001/110/ЄС стосовно меду, яка є частиною наших зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію. Ця Директива встановлює вимоги до показників якості меду та до його маркування. На таку ініціативу Уряду деякі учасники ринку відреагували доволі гостро. Заступниця очільника Мінагрополітики Ольга Трофімцева спростовує ці побоювання та наголошує, що запровадження вимог ЄС мають захистити внутрішній ринок від неякісного меду.

Детальніше 
Безпека. Першу мережу добровільних пожежних дружин
презентували на Хмельниччині
5.12.2017
Важлива для регіону подія відбулася в рамках реформування Державної служби з надзвичайних ситуацій України за програмою Ради Європи "Децентралізація і територіальна консолідація в Україні". 38 сіл у Дунаєвецькому районі Хмельниччини отримали власні пункти добровольчих пожежних дружин.

Детальніше
Позиція ЄС. Стимулювання спалювання відходів суперечить
екологічним цілям України 
4.12.2017
Європейський Союз вважає, що застосування "зелених" тарифів до спалювання побутових відходів є некоректним, адже це ніяк не стосується відновлюваної енергетики. Така позиція була висловлена Жаном Франсуа Море, керівником сектору довкілля Представництва ЄС в Україні, під час круглого столу "Шлях України до європейського управління відходами. Чи потрібен Україні "зелений тариф".

"ЄС не підтримує "зелені" тарифи на спалювання відходів, тому що філософія поводження з відходами в ЄС і у світі базується на так званій піраміді: по-перше, необхідно уникати утворення відходів, по-друге - переробка і повторне використання, а вже в останню чергу - утилізація. Звичайно, краще утилізувати відходи, ніж не утилізувати, але застосування "зелених" тарифів вплине контрпродуктивно на досягнення наших екологічних цілей".

Детальніше (ЗМІ)
Модернізація. Українські навчальні заклади стануть більш енергоефективними
 
4.12.2017
Європейський інвестиційний банк надасть Україні кредит розміром до 120 млн євро для реалізації Проекту "Вища освіта України". Ці кошти будуть витрачені на підвищення енергоефективності будівель університетів у семи містах України та покращення умов викладання. Відповідний закон підписав Президент України 2 грудня.
Проект співфінансуватиметься фондом Східноєвропейського партнерства у сфері енергоефективності та екології (10 млн євро) та Північною екологічною фінансовою корпорацією (30 млн євро).

Детальніше
 
Історія успіху. Школа на Херсонщині стала  енергоефективною завдяки проекту ЄС
 

4.12.2017
За підтримки програми ЄС "Угода мерів – Демонстраційні проекти" шкільний будинок у м. Гола Пристань був повністю теплоізольований, а котельня – реконструйована. Таким чином школа стала більш енергоефективною.

"Угода мерів" – провідна ініціатива ЄС у цій сфері. Вона охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях.

Детальніше
Прес-реліз

Безпека. ЄС продовжуватиме допомагати контролювати кордон
між Україною та Молдовою
7.12.2017
Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) призначила нового голову Місії, Славоміра Піхора, та ухвалила новий мандат.

Основні пріоритети Місії залишаються без змін. Серед них – покращення надання послуг громадянам з метою зменшення часу очікування на кордоні, підвищення безпеки перетину кордону, а також підтримка країн у боротьбі з порушеннями та контрабандою. Таким чином Україна та Молдова наблизяться до європейських стандартів керування кордоном.

Місія почала свою роботу у 2005 році. Вона сприяє нормам та процедурам прикордонного контролю, митної справи та торгівлі, які відповідають стандартам ЄС та задовольняють потреби її двох країн-партнерів. Це – консультативно-технічний орган зі штаб-квартирою в Одесі (Україна).

Детальніше
 
Інфографіка. Безвіз
355 тисяч українців вже скористалися спрощеною системою подорожей всього за півроку, і ми віримо, що цифри будуть рости ще швидше!

Детальніше
 
Гранти. В Україні стане більше креативного простору.
Єврокомісія оголосила про грант на 1,5 млн євро

Європейська комісія оголосила конкурс проектів “Культурні й креативні простори міста”. Громадські та приватні організації можуть подавати свої пропозиції до 5 лютого 2018 року. Основна мета конкурсу – підтримати інновації у культурному і творчому середовищі. Проект діятиме в рамках програми “Креативна Європа”.

Детальніше
Інформація щодо вимог конкурсу

Плани. Громадськість та ЄС сприятимуть збереженню
історичної спадщини України


Довкола теми захисту культурної спадщини нашої держави точиться чимало дискусій. Експерти з громадського  сектору нарікають на те, що чинне регулювання не забезпечує належний захист культурних пам’яток та створює умови для численних корупційних зловживань. Офіс ефективного регулювання за підтримки "EU4Business" та проекту FORBIZ нещодавно провів "круглий стіл", де йшлося про те, як саме планують вирішувати складні питання цієї проблематики. На заході експерти запропонували свій план з вирішення проблем захисту культурної спадщини.

Детальніше

Новий сервіс. Європейська комісія запустила інформаційний сервіс для експортерів
 
Новий ресурс Trade Helpdesk буде корисним для українських підприємств, що експортують свою продукцію до держав-членів ЄС. Зокрема, він допоможе розібратися з інформацією щодо вимог до продукції, чинних митних тарифів, правил походження товару, а також вивчити систему отримання статистики торгівлі з Євросоюзом.

Детальніше 
Trade Helpdesk (АНГЛ)
Тенденції. Чому українці (не) літають
7.12.2017
Як часто українці подорожують повітрям? Що впливає на їхній вибір – ціна, (не-)любов до літаків,  безвізовий режим? Відповіді на ці питання – в дослідженні Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ГО "Європа без бар’єрів". 

Дослідження
dsfs3edfds
Плани. Міжнародні експерти допоможуть удосконалити систему
е-декларування в Україні

7.12.2017
Представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та Міжнародної антикорупційної ради (ІАСАВ) зустрілися, аби проаналізувати поточну діяльність агентства, зокрема, шляхи удосконалення системи електронного декларування.  
ІАСАВ була створена на запит Верховної Ради України програмою технічної допомоги ЄС Україні – Антикорупційною Ініціативою ЄС (EUACI).

Найближчим часом міжнародні експерти нададуть українській стороні висновки щодо загроз та ризиків, пов’язаних із розслідуванням та судовим розглядом справ, які стосуються корупції високого рівня в Україні, та рекомендації щодо покращення ситуації, в тому числі з функціонуванням системи е-декларування.

Детальніше
Тижневий анонс подій від Представництва ЄС в Україні


"Україна та Угода про асоціацію: моніторинг виконання з 1 грудня 2016 року до 1 листопада 2017 року"
12 грудня 2017 за ініціативи ГО "Український центр європейської політики" та Konrad Adenauer Stiftung Ukraine відбудеться презентація звіту. 
Анонс

Всеукраїнське опитування "Молодь України 2017"
60%  української молоді підтримує вступ України до ЄС. Про цінності та орієнтири нового покоління українців читайте у дослідженні Центру "Нова Європа", Фонду ім. Фрідріха Еберта та соціологічної компанії GfK Ukraine. 
Дослідження

"Від цілей до результатів: виконання Угоди про асоціацію очима стейкхолдерів" 
Звіт підготовлений українською стороною Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС. 
Звіт

"Експертиза законопроектів на відповідність праву ЄС: досвід Литви та Польщі"
Які моделі перевірки відповідності законопроектів праву ЄС використовувалися парламентами різних країн ЄС? Досвід країн, які нещодавно приєдналися до ЄС, дослідили експерти проекту "Рада за Європу". 
Дослідження

"Імплементація євроінтеграційних реформ у сфері науки й технологій"
Доповідь української сторони Платформи громадянського суспільства Україна - ЄС 
Доповідь

"Енергетика "Східного партнерства": на яку допомогу ЄС варто розраховувати Києву"
Матеріал підготовлений за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду "Відродження" в рамках проекту "Громадська синергія".
Стаття

"Криваве питання: чи впровадять в Україні норми ЄС по донорству"
Угода про асоціацію між ЄС та Україною закладає основи для розвитку секторальної співпраці щодо контролю якості донорської крові та її компонентів. Як євроінтеграція сприятиме позитивним зрушенням у цій сфері – у рубриці "Експертна думка" на "Європейській правді".
Стаття

Підписатися на дайджест