ДОПОМОГА ЄС

За час співробітництва в частині залучення ресурсів країн-донорів Європейський Союз став надійним партнером у наданні Уряду України та громадянському суспільству підтримки щодо реформування широкого спектру сфер соціально-економічного розвитку України та європейської інтеграції.

Починаючи з 1991 року, Україна отримала від Європейського Союзу допомогу на понад 3,5 млрд євро.

На сьогодні пріоритетними секторами співпраці України та ЄС є: економічний розвиток і торгівля, урядування та громадянське суспільство, енергетика та енергоефективність, соціальна інфраструктура та послуги, транспорт та інфраструктура, аграрний сектор, банківський та фінансовий сектор, національна безпека та оборона, комунікації та ІКТ, відновлення Донбасу та ВПО, охорона здоров’я, ядерна безпека.

Створення системи захисту фінансових інтересів України та Європейського Союзу

На виконання положень розділу VI Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Кабінет Міністрів ухвалив рішення про запровадження системи взаємодії органів державної влади з метою протидії та запобігання випадків шахрайства, які можуть виникати під час використання фондів ЄС, наданих як міжнародна технічна допомога.

Система взаємодії визначає:

1.      МВС – постійно діючий, незалежний національний контактний пункт взаємодії з ЄС із питань використання коштів ЄС і боротьби з шахрайством (для вирішення системних проблемних питань контролю та належного (цільового) використання технічної допомоги, пов’язаних із захистом фінансових інтересів України та ЄС)

2.      Міжвідомчу координаційну раду (МКР) – тимчасовий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів, який ухвалюватиме рішення щодо вирішення несистемних (непередбачуваних) проблемних питань, які можуть виникати під час виконання наших зобов’язань, та формуватиме позицію щодо їхнього вирішення.

Запровадження механізму не обмежує можливість залучених до МКР органів державної влади здійснювати спільні дії з OLAF щодо захисту фінансових інтересів України та ЄС.

Програми ЄС, технічна, фінансова та макрофінансова допомога ЄС

Допомогу ЄС треба розуміти в більш широкому сенсі, аніж безпосередня фінансова допомога.

Завдяки досягненню високої інтесивності політичного діалогу вітчизняні підприємства отримали змогу брати участь у різноманітних програмах ЄС, спрямованих на розвиток підприємництва, стимулювання інноваційного розвитку:

Програма Horizon-2020 - найбільша програма Європейського Союзу, спрямована на фінансування досліджень та інноваційних розробок.

Програма COSME - одна з ключових програм Євросоюзу з бюджетом 2,3 млрд євро, спрямована на створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу.

Програма "Креативна Європа" - спрямована на підтримку культурного та креативного секторів Європи

Окремим напрямом співпраці між Україною та ЄС стали технічна та фінансова допомога і, особливо, макрофінансова допомога.