Овочі: перспективи експорту до ЄС

У даному матеріалі ви дізнаєтесь з чого почати експорт овочів (часнику, кукурудзи, грибів, гороху, квасолі, помідорів, огірків, цибулі, кабачків, баклажанів, перцю та ін.) з України до країн-членів ЄС: які ввізні мита, тарифні квоти, основні країни-споживачі, вимоги ЄС до продуктів, основні етапи експорту, правила походження в рамках ПВЗВТ і додаткові вимоги замовників.

Ввізні мита ЄС для експорту овочів

Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, ставки увізних мит ЄС для більшості позицій Групи 07 були зниженні до 0% (за умови наявності сертифікату EUR.1). Зокрема, для цибулі – з 9,6% до 0%, більшості морожених овочів – з 14,4% до 0%. Для окремих товарів (свіжі помідори, огірки, кабачки) в ЄС діє вхідна ціна (див. trade.ec.europa.eu/tradehelp).

Окремі товарні позиції Групи 07 підпадають під дію безмитних тарифних квот:

експорт овочів

Перелік тарифних квот, а також ставки увізних мит в межах квоти та поза межами квот дивіться за посиланням на сайті Мінекономрозвитку.

Тенденції українського експорту овочів до ЄС

Ринок ЄС є перспективним напрямком для експорту українських овочів. В експорті Групи 07 до ЄС значну вагу традиційно займають овочі:

 • бобові сушені (горох, квасоля),
 • свіжі овочі (горох, помідори, огірки, чищена цибуля),
 • морожені овочі,
 • гриби свіжі.

Найбільші споживачі продукції українського овочівництва в ЄС:

 • Польща,
 • Німеччина,
 • Велика Британія,
 • Литва,
 • Латвія.

Останнім часом значно збільшилися поставки до ЄС свіжих тепличних овочів. Так, у 2016 р. експорт свіжих огірків зріс у 2, 7 рази, помідорів — у 1,3 рази. Також вітчизняні виробники почали експортувати нові групи товарів:

 • кабачки,
 • баклажани,
 • перець, тощо.

Вітчизняні виробники поки не вичерпують обсяг передбачених тарифних квот. Так, поставки часнику у 2016 р. становили 9,8% від обсягу тарифної квоти, цукрової кукурудзи - 0,8%, консервованих грибів - лише 0,07%.

Тобто існує значний потенціал для нарощення обсягів безмитних поставок цих продуктів до ЄС.

Поточний стан використання безмитних квот ЄС Україною можна дізнатися у розділі веб-сайту Європейської комісії "Tariff quota consultation".

Основні позиції поставок з України до ЄС, група 07, 2016 рік

експорт овочів

ТОП-5 товарів, що поставляються з України до ЄС, 2016 рік

експорт овочів

Правила походження в рамках ПВЗВТ з ЄС

Для отримання преференційного доступу на ринок ЄС у рамках ПВЗВТ необхідно підтвердити походження товару з України та отримати сертифікат EUR.1 (видається митницями безоплатно на кожну партію товару). Загальне правило походження: виробництво, у якому всі матеріали Групи 07 вироблені цілком в Україні. На веб-сайті Державної фіскальної служби можна ознайомитися з наступною інформацією:

Для оперативного вирішення проблемних питань з оформлення та заповнення сертифікатів з перевезення товарів з України за формою “EUR.1”  звертатися за телефонами ДФС: (044) 247-28-05, (044) 247-27-70 або на поштову скриньку: origin.unit@sfs.gov.ua

Вимоги до продуктів при експортів до ЄС

При ввезенні плодів та горіхів до ЄС необхідно дотримуватися правил, що гарантують їх безпечність (trade.ec.europa.eu/tradehelp):

Контроль забруднюючих речовин у харчових продуктах

Максимально допустимий вміст забруднювачів (нітратів, важких металів) у овочах на ринках країн ЄС (Регламент (ЄС) №1881/2006 - англ.)

Контроль залишків пестицидів у рослинних продуктах, призначених для людського споживання

Перелік продукції (у т.ч. Група 07), яка контролюється щодо максимально допустимого залишкового рівня пестицидів (Додатки до Регламенту (ЄС) №396/2005  -  англ.) Активні речовини можна використовувати у продуктах захисту рослин тільки за умови, що їх включено до бази даних пестицидів ЄС (Регламент (ЄС) 1107/2009) - англ.)

Простежуваність

Вимога належним чином маркувати або надавати відповідні документи про продукцію. Імпортер харчової продукції в ЄС має забезпечити наявність вичерпної інформації щодо всього ланцюга виробництва та переміщення продукту (Регламент (ЄС) №178/2002 - англ.)

Маркування харчових продуктів

Загальні та спеціальні правила маркування харчових продуктів (Регламент (ЄС) №1169/2011  - англ.)

Контроль здоров’я рослин та фітосанітарні заходи

Імпорт рослинної продукції до ЄС підлягає таким заходам контролю (Директива №2000/29/ЄС -  англ. з урахуванням Регламенту (ЄС) №2016/2031 - англ.):

 • наявність фітосанітарного сертифікату;
 • проходження митних перевірок у пункті в'їзду на територію ЄС;
 • попереднє повідомлення у митні органи ЄС про прибуття вантажу рослин;
 • включення імпортера з ЄС до офіційного реєстру держави-члена ЄС.

Контроль безпечності харчових продуктів нетваринного походження

 • Загальні правила щодо гігієни (Регламент (ЄС) №852/2004 - англ.)
 • Вимоги щодо забруднювачів у харчових продуктах та щодо матеріалів, які контактують з харчовими продуктами (Регламент (ЄС) №1935/2004 - англ.)
 • Загальні умови приготування харчових продуктів (у т.ч. Директива №89/108/ЄС щодо швидкої заморозки - англ.)

Маркетингові стандарти для свіжих овочів

Загальні та специфічні маркетингові вимоги до овочів, призначених для продажу у свіжому вигляді, визначені у рішенні (ЄС) №543/2011 - англ.) Зокрема, специфічні маркетингові стандарти передбачені для помідорів, солодкого перцю, салату.

Додаткові вимоги замовників з ЄС

Замовники з ЄС можуть вимагати від виробника наявності сертифікату відповідності певному міжнародному стандарту:

 • ISO 22000,
 • FSSC 22000,
 • GlobalGAP,
 • GAPs,
 • BRC,
 • IFS.

Ці сертифікати не є обов’язковими для ввезення на територію ЄС, проте вони часто є необхідною умовою для реалізації продукції в ЄС. Так, переважна більшість європейських торгових мереж працює зі стандартом GlobalGAP (www.globalgap.org).

Основні етапи здійснення експорту овочів

 • Провести підготовчу роботу забезпечити відповідність вимогам ЄС щодо безпечності харчового продукту, провести сертифікацію на відповідність міжнародним стандартам (за необхідності), вивчити ринок збуту, знайти партнерів в ЄС тощо.
 • Провести акредитацію (облік) на митниці та отримати картку акредитації’ компанії або приватного підприємця (безоплатно).
 • Укласти зовнішньоекономічний контракт та договір на надання транспортно-експедиційних послуг.
 • Отримати фітосанітарний сертифікат - видається державним фітосанітарним інспектором Головного управління Держпродспоживслужби в області на підставі проведених фітосанітарних процедур, на кожну партію вантажу об'єктів регулювання, які включені до Переліку об'єктів регулювання відповідно до Постанови КМУ від 12.05.2007 року №705 (строк дії - 14 днів на території України).
 • Отримати сертифікат з перевезення товару EUR.1— видається безоплатно на кожну партію товару митницями ДФС України під час або після здійснення експорту товару (для уповноважених експортерів - не потрібен).
 • Провести митне оформлення вантажу в режимі експорту, надавши необхідні документи (митну декларацію, контракт, інвойс, калькуляцію виробництва, транспортну накладну, сертифікат EUR.1, фітосанітарний сертифікат, ін.).
 • Пройти митні перевірки та фітосанітарний контроль у пункті в'їзду на територію ЄС. Рослинна продукція повинна бути заявлена щонайменше за 24 год до прибуття вантажу до місця перетину кордону (попередні повідомлення надсилаються у пункт пропуску або через електронну систему TRACES).

Корисні посилання

Розділ «Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС»  - посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

Відповіді на актуальні питання щодо експорту до ЄС - посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

При Мінекономрозвитку на постійній основі діє телефонна лінія щодо надання роз’яснень з питань функціонування зони вільної торгівлі між Україна та ЄС: тел. +38 (044) 596-67-05 Графік роботи: Пн-Пт з 14:00 до 17:00

Ресурс ЄС із підтримки експортерів: trade.ec.europa.eu/tradehelp

Експорт свіжих фруктів та овочів до Європи (англ.): www.cbi.eu/market-information/fresh-fruit-vegetables

Центр підтримки аграрного експорту до країн ЄС при Мінагрополітики: www.agritrade-ukraine.com

Практичний довідник аграрного експортера до ЄС (прочитати)

Практичний довідник органічного експортера до ЄС (прочитати)

Офіс з просування експорту при МЕРТ: www.epo.org.ua

Міжнародні виставково-ярмаркові заходи та ділові форуми rei.mfa.gov.ua/ua/foreign-business/foreign-events

Митне оформлення: Спрощення процедур торгівлі (ДФС)

Стандарти ЄС: www.standardsmap.org/identify 

pdf-версія для друку