Угода про асоціацію з Європейським Союзом: нові можливості для українського бізнесу

Угода про асоціацію з Європейським Союзом — це документ, що визначає план реформ в Україні на найближчі 10 років. Угода є великим рамковим документом і стосується майже кожної сфери економічного та політичного життя.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС (текст Угоди на веб-сайті) застосовується у тимчасовому режимі з 1 листопада 2014 р., а поглиблена і всеосяжна зона вільної торгівлі з ЄС (ПВЗВТ) почала діяти з 1 січня 2016 року, що відкриває для українського бізнесу можливість вийти за рамки внутрішнього ринку і стати частиною європейської бізнес-спільноти.

Ринок ЄС — це понад 500 мільйонів потенційних покупців, частина з яких може стати споживачами саме Вашої продукції.

Щоб скористатися перевагами ПВЗВТ, необхідно отримати сертифікат форми EUR.1

Для експорту в рамках режиму вільної торгівлі (нульові/зменшені мита) необхідно отримати сертифікат з перевезення товарів форми EUR.1, який з 1 січня 2016 року видається митними органами України.

Порядок видачі сертифікатів форми EUR.1 аналогічний тому, що діє в європейських країнах і передбачає максимальне спрощення видачі сертифікатів на безоплатній основі у найкоротший термін з одночасним посиленням відповідальності експортера за достовірність інформації, яка необхідна для визначення українського походження товару.

Станом на грудень 2016 року в Україні видано більше 52 тис. сертифікатів EUR.1 для експорту до ЄС, що свідчить про те, що Україна збільшує обсяги експорту до ЄС.

Дізнатися, які кроки потрібно здійснити для експорту до країн-членів ЄС

ПРОМИСЛОВА ПРОДУКЦІЯ

ПІДТВЕРДИТИ ВІДПОВІДНІСТЬ ВИМОГАМ ЄС

Для експорту до ЄС промислової продукції, яка підпадає під сертифікацію і маркування знаком СЕ (обладнання, що працює під тиском, електричне обладнання, тощо), необхідно зробити такі основні кроки:

  • Визначити вимоги ЄС для цієї продукції (Директиви ЄС, стандарти, процедуру сертифікації, національні вимоги – дивіться на Export Helpdeskwww.eur-lex.europa.eu)
  • Оформити Технічний файл
  • Призначити уповноваженого представника підприємства в ЄС (резидента ЄС – імпортер, дистриб’ютор, ін.)
  • Провести випробування продукції у нотифікованих в ЄС центрах сертифікації
  • Оформити Декларацію Відповідності
  • Нанести маркування СЕ.

Маркування CE вказує, що продукція відповідає всім діючим вимогам безпечності ЄС і пройшла процедуру оцінки відповідності.

Угода про асоціацію передбачає поступове підписання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів АСАА (Agreements on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Goods) для визначених промислових секторів.

Це означає, що промислові товари з України зможуть бути розміщені на ринку ЄС без проведення додаткових випробувань та процедур підтвердження відповідності у ЄС, а українські сертифікати відповідності цих товарів будуть визнаватися в ЄС.

ХАРЧОВА ПРОДУКЦІЯ

ВІДПОВІДАТИ ПОКАЗНИКАМ БЕЗПЕЧНОСТІ , ВИКЛАДЕНИМ У РЕГЛАМЕНТАХ молокоІ ДИРЕКТИВАХ ЄС

Щоб отримати право постачати харчову продукцію до ЄС, виробники повинні обов’язково забезпечити відповідність показникам безпечнності продукції, викладеним у регламентах і директивах ЄС (дивіться на Export Helpdesk) та отримати відповідні сертифікати залежно від товару — міжнародний ветеринарний чи фітосанітарний сертифікат. 

Також для експотру до ЄС важливим є впровадження процедур, заснованих на принципах НАССР (Hazard Analysis and Critical Control Points), що надає підприємству змогу підвищити надійність і безпечність продукції, посилити її конкурентоспроможність.

Відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (текст  Закону на сайті Верховної ради України), НАССР повинна бути запроваджена:

  • у 2017 році на всіх молокозаводах, бойнях і інших підприємствах, де виробляють харчові продукти з непереробленими інгредієнтами тваринного походження;
  • у 2018 для виробників соків і цукерок;
  • у 2019 — для власників усіх малих підприємств, які виробляють харчові продукти.

ЩО ДАЄ УГОДА УКРАЇНСЬКОМУ БІЗНЕСУ? 

ВВІЗНІ МИТА В ЄС НА БІЛЬШІСТЬ ТОВАРІВ ВЖЕ СКАСОВАНО

*дані МЕРТ (більш докладно – у презентації МЕРТ, 9 слайд). 

ЄС скасував більшість мит для України у квітні 2014 року в режимі автономних торговельних префенцій для України

Без мит уже можна продавати, зокрема: живих тварин, рибу, сири, горіхи, більшість фруктівовочів та олійних культур, кондитерських виробів, товарів легкої промисловості, продукції машинобудування тощо.

ЧИ Є ТАРИФНІ КВОТИ ОБМЕЖЕННЯМ ДЛЯ ЕКСПОРТУ?

Для частини сільськогосподарської та харчової продукції ЄС та Україна застосовують безмитні тарифні квоти. Встановлення безмитних тарифних квот не означає заборону на експорт в ЄС понад квоти.

Українські компанії можуть без обмежень постачати товари відповідної якості і понад тарифну квоту, проте ці обсяги підпадають під загальний режим імпорту.

Тобто експорт в межах квоти обкладається митом 0%, експорт понад квоту – ввізним митом, визначеним Митним тарифом ЄС.

Перелік тарифних квот, а також ставки увізних мит в межах квоти та поза межами квот дивіться за посиланням на веб-сайті Мінекономрозвитку.

Встановлення безмитних тарифних квот ЄС передбачено для 36 видів товарів, при чому по 4 видах встановлено додаткові обсяги. У 2016 році українські виробники активно використовували можливості експорту до ЄС в рамках 26 з 40 тарифних квот.

Квоти, які швидко використовуються українськими експортерами: мед (дивіться за посиланням інформацію про перспективи експорту меду до ЄС), виноградний та яблучний соки, оброблені томати, цукор, ячмінна крупа та борошно, м’ясо птиці, пшениця, кукурудза, ячмінь.

Адміністрування тарифних квот здійснюється за двома принципами: «перший прийшов – перший обслуговується» та через систему імпортних ліцензій.

Поточний стан використання безмитних квот ЄС Україною – доступні на веб-сайті Європейської Комісії.

КОНСУЛЬТАЦІЇ ТА ДОПОМОГА ЕКСПОРТЕРАМ:

Протягом 2017 року в 15 містах України планується відкриття консультаційних центрів підтримки малого та середнього бізнесу (партнери центрів підтримки бізнесу в рамках ініціативи EU4Business), створених за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку.

Географія розташування центрів дозволить підприємцю з будь-якого куточка України дістатися до них автомобілем максимум за 1,5 години. Серед пріоритетних напрямків роботи цієї мережі саме розвиток експортного потенціалу українських підприємців.

2016 року розпочав роботу Офіс просування експорту при Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України, покликаний спростити вихід на закордонні ринки та привернути увагу світу до можливостей українських виробників.

При Мінекономрозвитку на постійній основі діє телефонна лінія щодо надання роз’яснень з питань функціонування зони вільної торгівлі між Україна та ЄС:

тел. +38 (044) 596-67-05

Графік роботи: Пн-Пт з 14:00 до 17:00

 КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Розділ «Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС»  – посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

Відповіді на актуальні питання щодо експорту до ЄС – посилання на веб-сайт Мінекономрозвитку

Фінансова підтримка МСБ ЄБРР — www.ebrd.com/knowhow/ukraine

Центр підтримки аграрного експорту до країн ЄС —  www.agritrade-ukraine.com/ua/

Центр експорту EXPORT-UA — export-ua.com

Рада експортерів та інвесторів при МЗС України – rei.mfa.gov.ua/ua

Інформація про умови доступу на ринки ЄС — trade.ec.europa.eu/tradehelp

Центр підтримки експортерів МЗС – форми підтримки та контакти 

Скачати для друку в pdf