Унікальне рибне господарство в Трипіллі завдяки євроінтеграції збільшує оберти

Цього тижня Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України разом з заступником  Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Ольгою Трофімцевою та головою Держпродспоживслужби Володимиром Лапою та головою Держрибагентства Ярославом Бєловим відвідала унікальне рибне підприємство «Бестер» під Києвом, представники якого були учасниками першої хвилі нашої інформаційної кампанії "Євроінтеграція: сила можливостей". Своїми враженнями Іванна Климпуш-Цинцадзе поділилися на своїй сторінці у Facebook.

Варто нагадати, що підприємство "Бестер" – це один із найбільших виробників чорної ікри в Україні, який активно просуває свою продукцію на ринок ЄС та не планує обмежуватися вирощуванням лише осетрових. Наразі у Трипіллі, на понтонній лінії у водах Дніпра протягом 6 років вирощують осетрів, стерлядь, бестерів та іншу цінну рибу. Найбільші особини досягають ваги в 40 кг, найменші - розміром з палець. Тут проводять селекційну роботу і самі виготовляють корми для риб, оскільки існуючі корми не задовольняли ці види риб або були занадто дорогими. Для виробництва самої ікри минулого року підприємство побудувало цех, який пройшов не лише українську, а й європейську сертифікацію за системою НАССР. В цеху все відбувається в стерильних умовах та під суворим контролем. Ікру високо оцінили французькі імпортери та викупили всю першу партію.

Власники підприємства поділилися своїми планами на майбутнє і розповіли, що зараз планується відкриття нових цехів, де будуть вирощувати інших цінних риб та навіть австралійських раків. Наразі підприємство шукає інвестицій, хоча і провело вже велику частину робіт, щоб відповідати європейським аналогам. Співзасновник та директор підприємства Юрій Яременко також розповів про плани будівництва цеху з переробки риби, щоб експортувати продукти з високою доданою вартістю.

Під час візиту підприємці мали можливість разом з представниками владних структур обговорити можливості вдосконалення законодавства у сфері рибництва, спрощення умов ведення бізнесу та перспективи цієї індустрії в Україні.

Як зазначив Юрій Яременко, зараз найвдаліший час для реформування рибної галузі в Україні, оскільки погіршити її стан вже просто неможливо. І дійсно, застаріле законодавство не лише не сприяє діяльності рибних господарств, а й створює додаткові перепони.

Так, протягом тривалого часу для експорту партії чорної ікри будь-яке підприємство було вимушене віддавати контролюючим органам для експертизи 3,5 кг продукції, що за нінішніми цінами приблизно 90 000 гривень. На сьогодні завдяки активним діям Голови Дерпродспоживслужби обсяг продукції, необхідний для експертизи, було зменшено втричі (до 1,2 кг) і буде ще суттєво зменшений.

Варто зазначити, що Угода про асоціацію з ЄС передбачає зобов'язання України запровадити належну систему контролю безпечності та якості харчової продукції, здійснити заходи із імплементації в українське законодавство відповідних актів ЄС в частині вимог до виробництва рибної продукції, умов утримання та перевезення живої риби тощо.

Належне виконання цих зобов'язань значно спростить вихід української продукції на європейський ринок, сприятиме підвищенню її конкурентоздатності, відкриє нові можливості для українського бізнесу, зокрема для МСБ рибної галузі.

Попри значні та позитивні зрушення у сфері контролю за безпечністю харчової продукції (ухвалення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин"), галузь потребує подальшого комплексного вирішення своїх проблем.

Зокрема, це стосується питань земле- та водовідведення, оренди прибережних акваторій та земель для розміщення виробничих приміщень, а також запровадження програм підтримки малого та середнього підприємництва у цій сфері. А тому необхідно працювати далі, розробляти нове регулювання з залученням стейкхолдерів, екологів, науковців, щоб досягти найкращого результату. Чим більше в нас буде таких підприємств, як це, тим сильнішою буде наша економіка та країна загалом.

З першою публікацією про унікального виробника ікри в рамках інформаційної кампанії "Євроінтеграція: сила можливостей" можна ознайомитися на Євроінтеграційному порталі за посиланням.