Як український виробник холодильників задає стандарти якості для світу

Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності, і це значно полегшило налагодження співпраці в освітньому, культурному, бізнесовому та багатьох інших секторах. На європейських ринках з’являється все більше «Made in UA», а українські спеціалісти повертаються додому з дипломами провідних європейських вишів. Можливості відкритих кордонів стирають межі та відкривають новий простір для особистих, комерційних та суспільних досягнень. 

Цього разу історією успіху ділиться Дар’я Антоненко – операційний директор команії «Айсберг», що вже майже 30 років виробляє як серійне, так і за дизайнерськими проектами, холодильне обладнання для супермаркетів та гіпермаркетів для ринку країн ЄС та всього світу. В інтерв'ю, Дар'я розповіла про те, що потрібно для виходу на ринок ЄС, зацікавити покупців і торговельні мережі та просувати власний бренд у світі. 

Від пострадянської спадщини – до провідних технологій

Перші десять років компанія працювала в якості імпортера обладнання з Італії, Іспанії, Німеччини, Туреччини та інших країн-виробників: ми купували холодильне обладнання за кордоном та імпортували його до України, а тут виконували монтаж та сервісне обслуговування. Тоді «Айсберг» продавав 10-15 вітрин на місяць (для порівняння, сьогодні за той самий час ми виконуємо 10-15 комплексних замовлень для супермаркетів). Приблизно 15 років тому ми почали власне виробництво й майже одразу – експортувати на ринки СНД. В основному це були Грузія, Білорусь, Росія та Казахстан. Водночас збирали інформацію про клієнтів в усьому світі. Ми були першими, хто 2008 року представив вітчизняні технології на провідній світовій виставці для рітейла EuroShop в Німеччині, де відвідувачі могли оцінити останні наші розробки та досягнення у сфері холодильного обладнання.​

Я приєдналася до компанії 2013 року. Отримавши освіту у сфері фінансової економіки та диплом Kent University, де мала можливість познайомитися, в тому числі, з практичною стороною своєї справи, я повернулася до України, де планувала жити далі. Перша компанія, де я працювала, знаходилася в Києві, у ній я займалася залученням інвестицій. Проте нестабільність політичної та економічної ситуацій в країні не сприяла розвитку бізнесу, і я повернулася до Одеси – вирішила певний час працювати разом із батьком. Відтоді минуло вже 5 років, а я й досі продовжую це робити. З часом вникнула в технологічні особливості виробництва. Та саме комерція залишається основною зоною моєї відповідальності: переговори з потенційними клієнтами, вихід на нові ринки – це те, що дає мені сили та натхнення працювати майже без вихідних. 

Світові мережі – це суворі вимоги до енергоефективності обладнання, адже його робота позначається на рахунках за електроенергію. Тому це змусило нас трошки попрацювати, щонайперше, над собою.

Закрита Росія та вимоги, які відкрили двері до Європи

Раніше не було стимулу робити наше обладнання відповідно до європейських стандартів. Та коли ринок Росії став закритий, ми переробили всю лінію так, щоби вона відповідала європейським стандартам: з енергоспоживання, з електрики тощо. Тому це змусило нас трошки попрацювати, щонайперше, над собою, що теж сприяло підвищенню конкурентоздатності на ринку. Тепер ми маємо продукцію, що відповідає міжнародним нормам сертифікації, і на сьогодні виробляємо одне з найенергоефективніших холодильних обладнань у світі, яке тепер є стандартом світових мереж. 

Ми також отримали можливість імпортувати комплектуючі з нульовим митом, і це відкрило нам двері на усі ринки не тільки ЄС, а й інших країн, тому що наша продукція стала конкурентоздатною на всіх світових ринках. Коли мова йде про складну техніку, то комплектуючі з великою інтелектуальною частиною виробляються переважно на території ЄС, 97% комплектуючих та матеріалів ми закуповуємо за кордоном. Раніше сплачували 11% за кожну деталь, привезену з ЄС. А можливість їх імпортувати, не сплачуючи ці відсотки, дозволяє мати нижчу собівартість продукції. Це велике досягнення особисто для нашого підприємства стало можливим завдяки Зоні вільної торгівлі з ЄС. В іншому випадку, я думаю, компанія залишалася б там, де була, й не зробила б ривок уперед, особливо щодо якості продукції.​ 

До клієнта – шляхом інновацій

Україна не має технологічної репутації на світовому ринку, тому подолати можливу недовіру наших потенційних партнерів допомагають уже підписані контракти з відомими мережами: Carrefour, REWE Group (BILLA), Auchan, Spar, Sultan Center, coop, Kaufland. Наше співробітництво з ними є своєрідним знаком якості продукції. Найбільший клієнт в Україні – Fozzy Group. 

До чого готуватися, коли розширено кордони

Європа має справу з іншими холодильними агентами, нам довелося дуже старатися, щоби навчитися працювати з ними. Потрібні сертифіковані лабораторії, яких в Україні частіше за все немає. Потрібні спеціалісти, які готові це розробляти.

Нам довелося змінити велику кількість керівного персоналу, тому що люди не були готові до того, щоби змінювати насамперед себе. Це однаково справедливо як для досвідченої кампанії, так і для стартапу, який лише розпочинає свій шлях: умови ті ж самі, і все залежить лише від самих себе. Наші фахівці знають іноземні мови – говорять англійською, німецькою, турецькою. Для роботи з нашим найбільшим замовником, мережею Carrefour France, я вивчила французьку.

Майбутнє українських експортерів

Експортерам-початківцям необхідна інформаційна підтримка. Минулого року я виступила спікером від Україні на конференції Всесвітньої Організації Торгівлі в Женеві, де піднімала питання важливості міжнародних угод, завдяки яким локальні виробники матимуть змогу виходити на світові ринки та складати конкуренцію відомим іменам. Зараз з’явилася можливість допомоги екпортерам з боку Офісу просування експорту. А за допомогою мережі EEN українські виробники мають доступ до повного спектру інформаційних послуг: інтернет-бази підприємств різних країн, інформації про В2В зустрічі та про можливості консультативної та інноваційної підтримки. Підтримку також здійснює, наприклад, Торговельно-промислова палата та інші освітні структури.

Європейський ринок – це не щось недосяжне, і там є реальні умови для наших виробників. Потрібно лише не боятися та трудитися. Усе дуже просто.

З повною версією публікації, що підготовлена а рамках інформаційної кампанії "Євроінтеграція: сила можливостей", можна ознайомитися на сайті видання The PointІнформаційна кампанія «Євроінтеграція: сила можливостей» реалізується Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України за підтримки громадської спілки «Фонд підтримки реформ в Україні» та Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) в межах проекту «Підвищення обізнаності про вплив Угоди про Асоціацію з ЄС» та Проекту ЄС Association4U. Детальніше – eu-ua.org/syla-mozhlyvostei.

Дар'я Антоненко, Євроінтеграція: сила можливостей