Євген Мисник: Угода про асоціацію – це рух уперед

Із зерна фермерського господарства "Золотий Пармен" печуть хліб у п’яти країнах ЄС. Комерційний директор підприємства Євген Мисник ділиться історією успіху в рамках інформаційної кампанії "Євроінтеграція: сила можливостей".

Про перші поставки до ЄС

Компанія "Золотий Пармен" експортує свою продукцію ще з 2013-го року. До того ми працювали виключно на внутрішній ринок, удосконалювали та розширювали виробництво. Перші наші поставки були до Німеччини. З ініціативою експортувати виступила німецька компанія, яка зацікавилась нашою продукцією. Переговори тривали близько півроку, і тільки після численних перевірок товару контракт на поставку таки був підписаний. Успіху сприяв також наш статус "органічне господарство", який ми отримали ще у 2012 році. Цей кропіткий процес зайняв цілий рік, ми пройшли відповідну сертифікацію, яка не дозволяє використання жодних хімічних засобів, добрив тощо. Саме цей момент і відіграв ключову роль, адже європейці понад усе цінують якість та екологічність продукції. Ось так, власне, і розпочалася наша історія експорту до Євросоюзу.

Нині ж експортуємо зернові до 5 країн ЄС. Це Австрія, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія та Італія. За 2017 рік ми ввезли понад 500 тонн органічних зернових до Європи. Цього року плануємо збільшити обсяги експорту. Наразі ми експортуємо 80% власної продукції, звісно ж, плануємо збільшити ці показники і вийти на 100%.

Про пошук клієнтів

База партнерів – це робота не одного дня, навіть не одного року. Тут потрібно постійно доводити свою конкурентоспроможність, аби задовольнити високі потреби клієнтів. Для нашої компанії найефективнішим інструментом заявити про себе були і залишаються міжнародні виставки. Уже 4 роки поспіль ми їздимо до Нюрнберга на виставку органічних харчових продуктів БіоФах, яка вважається найбільшим майданчиком з еко- продукції у Європі. Саме там і знаходимо потенційних клієнтів.

Про репутацію

Коли ми тільки починали експортувати, клієнти з острахом реагували на продукцію з України. Раніше траплялося багато фальсифікацій, тобто недобросовісні експортери "загубили" обличчя на європейському ринку і через це зараз доводиться "відбілювати" репутацію. На європейських ринках конкуренція дуже висока, тут рятує тільки висока якість, адже торгуються в ЄС більше не за ціну зерна, а за його якість.

Про переваги євроінтеграції

Однозначно покращення є. Митні органи почали оперативніше працювати, а деякі документи взагалі стали безкоштовними. Мінусів я не бачу, а серед плюсів – спрощена документація та збільшення квот для України. Відповідно ми та інші компанії можемо більше постачати продукції, і це дає можливість нарощувати обсяги експорту. Також великою перевагою є новий формат якості. Європейські клієнти вимагають від нас, у першу чергу, безпечності, якості, а для цього потрібно пройти сертифікацію, аби відповідати вимогам ЄС. Тим самим ми "підтягуємо" наш внутрішній ринок до високого рівня якості продукції. Звісно ж, ми добре усвідомлюємо, що тільки від підписання Угод дива не буде, це процес тривалістю в роки, але, без сумніву, це рух уперед.