Завдяки проектам ЄС тепер котельні Жовкви замість газу закупляють відходи деревини

Жовква – невелике 13-тисячне містечко неподалік Львова. Донедавна про місто говорили лише як про перлину національної архітектурної спадщини. Сьогодні місто все частіше згадують як зразок енергоощадливості. Тут за рахунок коштів ЄС модернізували і перевели з газу на деревну щепу дві із трьох міських котелень.

Нині 60 відсотків будинків міста не залежать від газу, оскільки отримують тепло саме від деревини. Вигода від використання цього енергоресурсу очевидна: він екологічно безпечний, росте і заготовлюється в лісі, а головне, на відміну від газу, отримана від його згоряння гігакалорія коштує дешевше.

«Успіхом було те, що місто підписало Угоду мерів в 2012р. Було одне з міст піонерів, яке взяло участь в цій ініціативі. Було підготовлено план дій зі сталого енергетичного розвитку, що дало можливість місту брати участь у різних конкурсах, які оголошує Європейський Союз. В Україні було 11 демонстраційних проектів і два з них реалізовані в Жовкві. Залучені кошти більше 1-го млн. євро. Станом на 2014р. бюджет міста був 10 млн. грн. Ми тоді залучили приблизно 3 бюджети міста”, - енергетичний менеджер Жовкви Андрій Дворніков.

Газ став настільки дорогим енергоресурсом, що суми за витрачений газ суттєво зменшують бюджети домогосподарств, держави, міст, громад, селищ та сіл. Через обмеженість ресурсів ціна газу в майбутньому буде зростати. Шлях, який розв’язує цю проблему, і це неодноразово підтверджує європейська практика, – це перехід на альтернативні та відновлювальні джерела енергії. Саме таким шляхом вирішили йти в місті Жовква. Нині місто отримує тепло переважно від відходів деревини, яких є з надлишком в місцевому лісгоспі.

Ідея перевести котельні на відходи деревини зародилася давно, ще в 2004 р. Тоді навіть були виділені державою кошти, за які встановили перший твердопаливний котел. Проте потім все стихло, і до ідеї повернулися аж в 2015р., коли в рамках Угоди мерів розробили План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020р. План передбачав модернізацію системи централізованого опалення та поступове переведення газових котлів на альтернативне паливо. Виконати амбітні завдання плану суттєво допомогла участь в проекті “Угода мерів – Демонстраційні проекти”, що фінансувався за гроші ЄС. Місто отримало кошти на реалізацію 2 проектів, в рамках яких і були проведені заходи з модернізації та переведення котелень на тверде паливо. Зокрема, до встановленого раніше твердопаливного котла на вулиці Воїнів УПА додалися 2 нових котли потужністю 0,85 МГВт кожен. Пізніше було модернізовано котельню на вул. Лесі Українки, де замість старих котлів змонтовано твердопаливний потужністю 500 кВт та газовий потужністю 820 кВт, – останній на випадок значного зниження температури повітря. Крім всього іншого, в місті працює ще одна газова котельня, потужностей якої вистачить, щоб обігріти місто у разі аварійних ситуацій або сильних морозів. Крім заміни котлів, були відремонтовані приміщення та оснащені котельні, встановлено все необхідне устаткування. Котельні повністю автоматизовані. За їхньою роботою слідкує під’єднана до інтернету система, яка дозволяє контролювати всі експлуатаційні параметри в будь-який час і на будь-якій відстані.

Підвищенню енергоефективності міста посприяла і заміна тепломереж, що суттєво зменшило втрати тепла при його транспортуванні. В місті встановили 11 індивідуальних теплових пунктів в комунальних закладах та в житлових будинках, що дозволило регулювати температуру залежно від погодних умов. Одним словом, незалежно від погоди в місті завжди є тепло. Зміни проходили в рамках європейської співпраці, яка передбачала не тільки донорську допомогу грошима, а й проведення тренінгів та надання консультацій. Рішення, з тих чи інших питань оптимізації теплового господарства міста розроблялися спільно з європейськими фахівцями та враховували сучасні європейські практики.

Перехід котелень на альтернативне паливо дозволяє мешканцям міста платити відповідно до законодавства на 10 % менше тарифу на теплоенергію, вироблену з природного газу. Економія копійчана, але вона є. Якщо врахувати, що в помешканнях стало комфортно, подача тепла регулюється, споживати тепла треба менше ніж раніше, то не такою і малою є ця економія. Більш відчутною є економія в бюджетній сфері. Заміна газу деревиною зекономила місту у 2018р. 650 тис. грн. Окрім того, на 1000 тонн зменшилися викиди СО2 порівняно з 2012 роком. В цбому році обидві котельні з твердопаливними котлами будуть працювати уже на повну потужність і економія коштів скоріш за все зросте.

Гроші ЄС прийшли в Жовкву лише тому, що в місті ініціативний мер, хороша управлінська команда та небайдужі мешканці. Нині ключ до енергоефективності знаходиться в руках місцевих громад та їх керівників. Розпочніть свою історію енергоефективності за прикладом Жовкви – складіть План дій зі сталого енергетичного розвитку – до речі, складання такого плану передбачається енергетичною реформою на виконання вимог Угоди про асоціацію України з ЄС. Отже, складіть план, визначте пріоритети енергоефективності, а головне, використайте всі можливості і ресурси для виконання поставлених завдань.

Джерело - Громадський простір

Більше історій успіху реформ можна переглянути тут: https://bit.ly/325W9Ht

До збірки «Історії успіху реформ» увійшли 129  локальних історій з 12 областей України. Збірку випустив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках Програми ЄС «Просування реформ в регіони».