Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт щодо здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії

15 квітня 2021 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3364-1-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі». Документ розроблений з метою здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії у відповідності з вимогами Третього енергопакету ЄС. «За» проголосували 296 народні депутати. 

Основним завданням законопроєкту є законодавче врегулювання питання сертифікації оператора системи передачі електричної енергії за моделлю відокремлення ISO, яка передбачає, що оператор системи передачі користується майном, яке забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі при цьому зазначене майно залишається у власності держави.

Сертифікація оператора системи передачі електроенергії (ОСП) – це свідчення незаангажованості компанії та її функціонування поза політичним, олігархічним або фінансовим впливом. Надання сертифікації ОСП – це одна з головних передумов інтеграції української енергосистеми до європейської (ENTSO-E). 

Під час підготовки законопроєкту до другого читання надійшло 68 поправок та пропозицій, з яких 38 враховано повністю, частково або редакційно.

Зокрема, документ включає такі доповнення:

  • приведення застосування термінів у відповідність з європейськими нормативними документами щодо спільних аукціонів;

  • створення передумов для проведення спільних аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, тобто на ділянці не лише до кордону, а на всю лінію електропередачі, в тому числі та ділянках, які йдуть територією суміжної держави;

  • врегулювання порядку та способу визначення суб’єкта такого аукціону: ОСП, ОСП суміжної країни або спільне делегування цими ОСП третій особі;

  • запровадження можливості нерезидентам брати участь у розподілі пропускної спроможності міждержавних перетинів;

  • передбачено доручення НБУ врегулювання питання відкриття рахунків нерезидентами для участі в аукціонах;

  • передбачено можливість застосування єдиної валюти, а також відсутність вимоги щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті до моменту повного виконання зобов’язань в частині розрахунків, з метою мінімізації курсових ризиків ОСП та рівності всіх учасників;

  • розділення проведення аукціонів для перетинів із державами-сторонами Енергетичного Співтовариства та країнами, яке не є сторонами Енергетичного Співтовариства.

Нагадаємо, 19 лютого 2021 року парламентарі України ухвалили за основу законопроєкт щодо сертифікації оператора системи передачі.