Перша зустріч у рамках спеціального діалогу між Україною та Євросоюзом щодо Європейської зеленої угоди та «зеленого переходу» України

Сьогодні заступниця Генерального Директора Директорату Європейської Комісії з питань сусідства та перемовин про розширення і голова Групи з підтримки України (SGUA) Катаріна Матернова та Віце-прем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина співголовували під час першої зустрічі, що відбулася в рамках спеціального діалогу щодо Європейської зеленої угоди та «зеленого переходу» України.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і Виконавчий віце-президент Європейської Комісії Франс Тіммерманс започаткували зазначений спеціальний діалог в лютому. У конструктивному обговоренні в його рамках також взяло активну участь широке коло експертів з обох сторін.

Джерело: Представництво ЄС в Україні.

Під час зустрічі учасники обговорили конкретні кроки для посилення співпраці між Україною та Європейським Союзом, зокрема довгострокову стратегію для досягнення Україною кліматичної нейтральності, модель кліматичного управління, оновлення Національно визначеного внеску, фінансування «зеленого переходу», механізм коригування вуглецю на кордоні, Фонд енергоефективності, водневі технології, “справедливий перехід” вугільних регіонів, Європейські промислові альянси та Державну стратегію управління лісами України.

Катаріна Матернова відзначила зусилля України щодо перегляду Національно визначеного внеску. ЄС продемонстрував готовність підтримати подальші зусилля України з побудови стійкої моделі кліматичного управління, а також допомогти в напрацюванні власної довгострокової стратегії щодо досягнення кліматичної нейтральності, що лягла б в основу політик та “зеленого” переходу всієї економіки. Обидві сторони підкреслили продуктивну співпрацю та бажання до подальшої інтенсивної взаємодії щодо цих питань.

Сторони обговорили фінансування «зеленого переходу», і ЄС вкотре запевнив у своїй відданості підтримці України в її зусиллях щодо зеленої трансформації.  Ця підтримка передбачає, серед іншого, фінансову співпрацю із залученням широкого спектру наявних інструментів - від технічної допомоги до поєднання фінансових ресурсів з різних джерел і фінансових гарантій у співпраці з міжнародними фінансовими інституціями.

Обговорюючи питання енергоефективності, співголови схвалили створення Фонду енергоефективності, одного з найбільших флагманських проєктів в Україні, фінансованих ЄС. Сторони відзначили успіх Фонду у питанні осучаснення багатоквартирних будинків і необхідність належного розподілу ресурсів, зокрема з Державного бюджету України. Вони також наголосили на необхідності продовжити реформи в галузі енергоефективності.

Зважаючи на активну участь України в Європейській платформі для вугільних регіонів на перехідному етапі, співголови привітали початок роботи ініціативи для вугільних регіонів Західних Балкан та України спільно зі Світовим Банком. Сторони також підсумували результати поточних обговорень щодо підтримки вугільних регіонів України на перехідному етапі в рамках підходу «Команди Європа».

Сторони відзначили потужний потенціал для подальшої співпраці в галузі відновлюваного водню. Співголови привітали приєднання України до Європейського альянсу з чистого водню та Сировинного альянсу, а також потенціал для побудови стратегічного партнерства між ЄС та Україною щодо стійкого та відповідального використання сировини та акумуляторів.

Делегації обмінялися думками щодо  європейського механізму коригування вуглецю на кордоні. ЄС відзначив, що мета механізму полягає в тому, щоб вирішити проблеми, пов’язані з витоками вуглецю. Євросоюз підкреслив, що механізм враховуватиме політики країн з-поза меж ЄС та відповідатиме правилам Світової організації торгівлі (СОТ). Ольга Стефанішина висловила занепокоєння щодо можливого впливу механізму на торговельний обіг між Україною та ЄС. Наостанок українська делегація представила Державну стратегію управління лісами, щодо якої сторони домовилися посилити діалог.

Сьогоднішня дискусія засвідчила бажання обох сторін до подальшого просування діалогу щодо “зеленого” переходу України та Європейської зеленої угоди, а також до включення до його порядку денного нових напрямів співпраці під час наступних зустрічей, що відтепер будуть відбуватися щоквартально.