ЄС підтримує пропозицію Міндовкілля щодо НВВ2, але вважає що є потенціал для збільшення амбітності

ЄС готовий підтримати подальші зусилля України з побудови стійкої моделі кліматичного управління та допомогти в напрацюванні власної довгострокової стратегії щодо досягнення кліматичної нейтральності. 

Про це йшлося під час діалогу між Україною та Євросоюзом стосовно співпраці в рамках Європейського зеленого курсу. Засідання робочої групи проходило під співголовуванням Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної та заступниці Генерального Директора Директорату Європейської Комісії з питань сусідства та перемовин про розширення і голови Групи з підтримки України Катаріни Матернової. 

Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Катаріна Матернова відзначила зусилля України щодо перегляду Національно визначеного внеску. 

За її словами, процеси зменшення викидів сприятимуть створенню значних економічних та соціальних можливостей. Це позитивно вплине на здоров’я населення та декарбонізацію усіх секторів економіки для їх конкурентного розвитку.

Основні коментарі ЄС стосовно Другого НВВ:

  • ЄС підтримує запропоновану ціль – скоротити викиди парникових газів на 65% у 2030 році порівняно з 1990 роком, і проти її послаблення;
  • Україна має потенціал для збільшення амбітності, адже низка заходів швидкого і дешевого скорочення викидів ще не реалізована. Однак, у ЄС також розуміють усі поточні економічні і військові виклики і обмеження;
  • ЄС готовий допомогти Україні у створенні системи реінвестування зібраних коштів за викиди парникових газів на програми з декарбонізації та зменшення енергетичної бідності; 
  • усі дотичні до НВВ2 документи – Національний план з енергетики та клімату, Енергетична Стратегія мають узгоджуватися між собою.

Одночасно, ЄС висловив такі застереження до НВВ2 щодо:

  • прогнозування росту викидів у секторах транспорту і промисловості; 
  • перенесення основних інвестицій в модернізацію промисловості на наступні десятиліття; 
  • відсутності планів збільшення ціни за викиди. Адже забруднювачі мають платити за викиди шляхом податку чи створення системи торгівлі викидами. Запровадження плати за викиди допоможе досягти трансформацій; 
  • відсутності у НВВ2 тез стосовно відмови від субсидій у вугільний сектор.

Обидві сторони підкреслили бажання до подальшого діалогу щодо “зеленого” переходу України та Європейської зеленої угоди.

Довідково:

Міндовкілля на початку квітня оприлюднило проєкт Другого НВВ для обговорення із зацікавленими сторонами: https://bit.ly/3hIXTA6. Наразі тривають консультації та узгодження розрахунків у секторах сільського господарства та енергетики.