Верховна Рада підтримала обмеження обігу пластикових пакетів в Україні

1 червня 2021 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Таке рішення підтримали 297 народних депутатів.

Основна мета законопроєкту –  визначення правових та організаційних засад обігу пластикових пакетів, упорядкування відносин, що виникають під час розповсюдження пластикових пакетів на території України, а також стимулювання розвитку виробництва біорозкладних пластикових пакетів, що надасть можливість українським виробникам стати на шлях глобальних європейських та світових тенденцій та зайняти провідне місце у світовому виробничому ланцюгу.

Документ передбачає:

  • заборону розповсюдження пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства товщиною до 50 мкм з 1 січня 2022 року. Проте такі обмеження не поширюються на біорозкладні пластикові пакети, а також на надтонкі пластикові пакети, що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об'єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

  • заборону розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства з 1 січня 2022 року;

  • заборону схиляння споживачів до купівлі пластикових пакетів;

  • обов'язкове маркування біорозкладних пластикових пакетів на відповідність Національним стандартам ДСТУ EN 14995:2018, ДСТУ EN 13432:2015;

  • стимулювання виробництва біорозкладних пластикових пакетів;

  • встановлення відповідальності за порушення норму закону.

Законопроєкт встановлює відповідальність за порушення вимог закону та розповсюдження пакетів. Так, у разі порушення закону штраф становитиме від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення доведеться заплатити від 3400-8500 грн.

В Європейському Союзі схвалена Директива 2015/720 про зменшення споживання легких пластикових пакетів, що вносить зміни у Директиву 94/62 про упаковку та відходи упаковки. Саме на положеннях цих Директив базується ухвалений законопроєкт.

Довідково

Щорічно в країнах-членах Європейського союзу використовуються більше 800 тисяч тонн одноразових поліетиленових пакетів. Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, в той час як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загального числа пізніше були направлені на переробку.  В Україні на людину щорічно доводиться більше 500 викинутих поліетиленових пакетів.

Нагадаємо, Європарламент 24 жовтня 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.