Україна визнаватиме професійні кваліфікації, здобуті в ЄС

2 червня 2021 року Кабінет Міністрів України ухвалив розроблений Національним агентством кваліфікацій та поданий Міністерством освіти і науки «Порядок визнання в Україні професійних кваліфікацій, здобутих в інших країнах».

«Чимало українців під час роботи за кордоном отримують професійні кваліфікації електрика, зварювальника тощо. Однак держава не визнає ці свідоцтва, і людина, повернувшись в Україну, не може працювати офіційно», – зазначає Голова Національного агентства кваліфікацій (НАК) Юрій Баланюк.

Голова НАК наголосив на важливості визнання Україною професійних кваліфікацій, здобутих в  країнах ЄС. 

«Інший приклад: західний інвестор створює виробництво в Україні й встановлює обладнання, котре вимагає спеціальних навичок. Він відправляє працівників на навчання, працівники отримують польські чи німецькі свідоцтва про присвоєння кваліфікації, а в нашій країні вони не мають офіційного статусу, і це створює труднощі для роботодавця», – зазначає  Юрій Баланюк.

Голова НАК додав, що відтепер для визнання професійної кваліфікації буде потрібен документ, виданий уповноваженим суб’єктом іншої країни, про присвоєння професійної кваліфікації, або документ про відповідну освіту.

«Визнавати такі кваліфікації будуть, зокрема, Кваліфікаційні центри, які акредитовані Національним агентством кваліфікацій. Мережа таких центрів невдовзі функціонуватиме в Україні. Національне агентство кваліфікацій підготувало низку нормативно-правових документів, які дадуть змогу повноцінно запустити систему підтвердження та визнання професійних кваліфікацій. Всі документи перебувають на етапі схвалення Урядом України», – пояснює Юрій Баланюк. 

«Ми розуміємо, що професійні кваліфікації в різних країнах не можуть бути рівнозначними, тому передбачили, що у разі, коли кваліфікація, здобута в іншій країні, не еквівалентна кваліфікації, визначеній професійним стандартом України, то Кваліфікаційний центр визначає обсяг відмінностей в компетентностях (результатах навчання), допустимий для прийняття рішення про визнання професійної кваліфікації», – зазначає керівник робочої групи з розробки документа, член Національного агентства кваліфікацій Тетяна Семигіна. 

Тетяна Семигіна також наголошує, що у разі відсутності у заявника документів, які підтверджують присвоєння кваліфікації, але є відповідний професійний досвід, то заявник матиме можливість  пройти загальну процедуру присвоєння професійної кваліфікації у Кваліфікаційному центрі. Така процедура передбачає проходження належного кваліфікаційного іспиту.