Верховна Рада схвалила за основу законопроєкт, який оновлює положення про страхування

17 червня 2021 року Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №5315 «Про страхування». «За» проголосували 246 народних депутатів.

Документ передбачає забезпечення формування ефективного, платоспроможного, стійкого, конкурентного страхового ринку, докорінно змінивши підходи до регулювання та нагляду за цим сегментом ринку, які вже протягом багатьох років залишаються консервативними та не відповідають ані сучасним потребам учасників цього ринку, ані кращим європейським практикам. 

Мета законопроєкту – оновлення відносин у сфері страхування, загальних правових засад здійснення діяльності зі страхування, а також визначення повноважень Національного банку України із здійснення планових заходів державного нагляду за діяльністю страховиків відповідно до кращих міжнародних практик.

Законопроєкт пропонує : 

  • оновлення підходу до ліцензування страховиків;

  • удосконалення вимог до власників істотної участі страховика;

  • запровадження нового підходу в регулюванні діяльності осіб, які мають право здійснювати реалізацію страхових та перестрахових продуктів;

  • вдосконалення питань корпоративного управління, системи внутрішнього контролю та управління ризиками страховика;

  • запровадження нових підходів до необхідного наявного капіталу та вимог до платоспроможності страховика;

  • запровадження ефективних процедур виходу страховика з ринку;

  • оновлення процедур нагляду.

Ухвалення законопроєкту в цілому дозволить забезпечити  якісно нову модель державного регулювання та нагляду за ринком страхування, а також захисту прав та інтересів клієнтів, яка враховує положення директив ЄС, найкращі світові практики регулювання та нагляду на ринках фінансових послуг з урахуванням особливостей вітчизняного ринку.

Довідково 

З 1 липня 2020 року Національний банк України відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» став регулятором окремих ринків небанківських фінансових послуг. Слід зазначити, що чинна система державного регулювання діяльності небанківських фінансових установ та інших суб’єктів нагляду на ринках небанківських фінансових послуг має недостатньо збалансований та системний характер, а законодавча база окремих ринків фінансових послуг є застарілою.