Україна отримає гранти на реалізацію кредиту в розмірі 300 млн євро для підвищення енергоефективності громадських будівель

Міністерство розвитку громад та територій підписало нові угоди з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та багатостороннім донорським фондом E5P для подальшої реалізації проєкту «Енергоефективність громадських будівель в Україні». Йдеться про надання гранту Україні у розмірі 4 млн євро від фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P), а також грантову технічну допомогу на суму 4 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP). Ці гранти допоможуть підготуватися до імплементації наданої раніше кредитної угоди у розмірі 300 млн євро від ЄІБ, що має на меті підвищення енергоефективності 1000 громадських будівель.

Джерело: Представництво ЄС в Україні, Міністерство розвитку громад та територій України

«Енергоефективність – невід’ємна складова регіонального  розвитку на найближчі роки. Щиро вдячний ЄС та донорському фонду E5P за грантову підтримку для реалізації рамкового кредиту ЄІБ у розмірі 300 млн євро для підвищення енергоефективності громадських будівель. Переконаний, що підписані сьогодні угоди є важливим кроком на шляху до енергонезалежності України», – зазначив Олексій Чернишов, Міністр розвитку громад та територій України.

Кредит дозволить зробити капітальний ремонт будівель, зокрема лікарень, шкіл, культурних центрів і дитячих садків, а також модернізувати обладнання системи опалення, вентиляції, освітлення, тощо. Це дасть змогу зменшити витрати на енергопостачання у майбутньому та поліпшити якість громадських послуг. Крім того, очікується, що проєкт вплине на комфорт близько 2,5 мільйонів людей, що відвідують будівлі, та попередить викиди понад 1 млн тонн двоокису вуглецю (CO2). 

«Підписавши ці дві нові угоди, ми раді сприяти та надалі підтримувати енергоефективну модернізацію громадських будівель в Україні. Разом із ЄС, в цьому випадку через Інвестиційну платформу сусідства (NIP), та донорами фонду E5P ми сприяємо покращенню енергоефективністі, зниженню викидів CO2 та сталому міському розвитку, що, в свою чергу, поліпшить стан довкілля та життя людей», – наголосив Жан-Ерік де Загон, Голова Представництва ЄІБ в Україні. 

Зацікавлені органи місцевого самоврядування та інші державні установи в Україні зможуть подати свої заявки на участь та власні пропозиції щодо енергоефективної модернізації, починаючи вже з цього грудня. 

Довідково: 

Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) – це багатосторонній фонд, який створений під час головування Швеції в Європейському Союзі у 2009 році та підтримується низкою донорів і міжнародних фінансових установ. Розмір фонду E5P для України становить 137,5 млн євро, куди входять внески від Європейського Союзу як найбільшого донора, Швеції як найбільшого двостороннього донора, Німеччини, Норвегії, Швейцарії, США, Данії, Польщі, Фінляндії, Естонії, Ісландії, Латвії, Литви, Ірландії та Словаччини. Україна також є донором E5P із внеском у розмірі 20 млн євро. Гранти E5P використовуються разом із кредитами від міжнародних фінансових інституцій для підтримки інвестицій у муніципальну інфраструктуру. Ці інвестиції покликані підвищити енергоефективність в Україні, а також позитивно вплинути на довкілля та боротьбу зі зміною клімату.

Інвестиційна платформа сусідства (NIP) спрямована на підтримку прагнень до кращого урядування та економічно й соціального розвитку країн-партнерів ЄС, які входять до Європейської політики сусідства, шляхом поєднання кредитів від європейських фінансових установ (зокрема ЄІБ) з грантовими ресурсами з бюджету ЄС. Платформа переважно підтримує інфраструктурні проєкти в енергетичній, транспортній та екологічній галузях.