Заява щодо неприпустимості рішення Міністерства оборони України про форму, в якій жінки-військовослужбовиці мають брати участь у параді до 30-ої річниці Незалежності України

Ми,

Ольга Стефанішина, Віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України

Марина Лазебна, Міністерка соціальної політики України

Юлія Лапутіна, Міністерка у справах ветеранів

Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики

вважаємо неприпустимим рішення Міністерства оборони України про форму, в якій жінки-військовослужбовиці мають брати участь у параді до 30-ої річниці Незалежності України. 

Очевидно, що ціль будь-якого військового параду – демонстрація військової спроможності армії. Тут не повинно бути місця стереотипам та сексизму, яким, безумовно, буде милування жінками-військовими на підборах. 

Взуття на підборах несумісне з боєздатністю солдатів, а “пруський” крок на параді у такому взутті - це навмисно заподіяна шкода здоров'ю солдаток. Оскільки сьогодні в Збройних силах України проходять службу 57000 жінок  - це неприпустимо. 

Хочемо нагадати усім, що Україна впроваджує стандарти НАТО, де безумовно діє принцип рівності прав і обов'язків військовослужбовців незалежно від статі. 

Так, невисокі підбори використовуються в окремих країнах – членах НАТО в якості складової парадно-вихідної форми жінок-військовослужбовиць. Але це взуття не використовується для марширування на парадах.

Одяг і взуття військовослужбовців мають відповідати вимогам, які забезпечують зручність та комфорт кожної людини як в мирних умовах, так, особливо, в умовах навчань, тренувань і, тим більше, в умовах ведення бойових дій.

Українські жінки-військові роками виборювали своє право, на рівні з чоловіками служити в мілітарних структурах України і довели свою спроможність не на підборах, а з автоматами у руках. Наразі понад 16 тисяч жінок військових отримали статус учасниць бойових дій, 19 жінок загинули, троє з них – витягуючи своїх поранених побратимів з бою.

Зважаючи на цю неприпустиму ситуацію ми звертаємося до Міністра оборони з вимогою невідкладно здійснити низку таких кроків:

  • в терміновому порядку замінити взуття на підборах на комфортне взуття для участі у параді до Дня Незалежності  та на відповідних тренуваннях жінкам-курсанткам та військовослужбовицям;
  • разом з жінками-військовими та ветеранками внести зміни до моделей взуття та одягу з існуючих моделей взуття та одягу на ті, в яких буде також зручно (як парадної, так і парадно-вихідної, бо це різні форми). Перед цим провести моніторинг (аудит) щодо усіх видів військової форми для жінок-військовослужбовиць у ЗСУ та інших мілітарних формувань України;
  • керівникам урочистих заходів до Дня Незалежності забезпечити дотримання прав жінок та чоловіків і сформувати змішані “коробки” військових, до яких входять як жінки, так і чоловіки;
  • Міністру оборони визначити радника (радницю) з гендерних питань;
  • провести опитування жінок сектору безпеки і оборони щодо задоволеності створеними умовами для служби, включаючи формений одяг.