ЄС сприятиме реалізації проєкту щодо поводження з радіоактивними відходами

Єврокомісія у партнерстві з Державним агентством України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) домовились про співпрацю в межах проєкту щодо поводження з радіоактивними відходами, що є частиною Державної стратегії поводження з радіоактивними відходами. 

Про це повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні.

Співпраця відбуватиметься в рамках Інструменту ЄС зі співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ), фінансовий  внесок якого складає майже 2 млн євро. 

 «Передання сталих знань і досвіду завжди було в центрі уваги програми ІСЯБ від часу її заснування в 2007 році. Цей проєкт цілком відповідає згаданому принципу, і його успішне виконання дасть людям в Україні значну впевненість у тому, що проєкти в українському секторі поводження з радіоактивними відходами будуть виконуватись відповідно до найкращої міжнародної практики; також він допоможе відповідним організаціям досягти найвищих стандартів ядерної безпеки», – зауважив керівник проєкту від Єврокомісії д-р Ганс ван Влієт.

Відповідно до домовленостей, реалізація проєкту планується у дві фази. Перша фаза залучить три організації – ДАЗВ, ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» і ДСП «Об’єднання «Радон». В рамках другої, передбачається розповсюдження та впровадження Державним агентством результатів першої фази на ДСП «Чорнобильська АЕС» та ДСП «Екоцентр» і, відповідно, створення повністю функціональної інфраструктури з управління проєктами в усій структурі ДАЗВ. 

Передбачається, що виконання другої фази розпочнеться по завершенню першої – влітку 2024 року. Роботи виконуватиме команда на чолі з Чорнобильським інститутом досліджень і розвитку в співпраці з іспанською компанією «IDOM Consulting, Engineering, Architecture» та українською компанією НТ-Інжиніринг, а також експерти ДАЗВ, ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» та ДСП «Об’єднання «Радон». 

Довідково

Починаючи з 1991 року, ЄC надав понад 1,07 млрд євро на проєкти, спрямовані на підвищення безпеки атомної промисловості України. Проєкти забезпечили підтримку підвищення безпеки при експлуатації та обслуговуванні чотирьох атомних електростанцій України, розвиток відповідної національної інфраструктури для безпечного поводження з радіоактивними відходами, інституційну підтримку ядерного регулюючого органу, а також заходи, пов'язані з очищенням та безпечною ремедіацією об’єктів ядерної спадщини. Крім того, значні фінансові внески ЄС підтримали створення нового безпечного конфайнмента та інших об'єктів для забезпечення безпечного поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами.