Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Бельгіка» для проведення екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів

13 вересня 2021 року Український науковий центр екології моря Міндовкілля отримав від Уряд Бельгії легендарне науково-дослідне судно «Бельгіка». 

Це дозволить Україні відновити дослідження та посилити екологічний моніторинг Чорного та Азовського морів, а також допоможе успішно впроваджувати Директиви ЄС щодо морського довкілля. Крім того, заплановані спільні українсько-бельгійські наукові дослідження у Чорному та Північному морях.  

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

«Вже цього року на ньому (судні - ред.) ми плануємо відновити наукові дослідження у Чорному, а згодом і в Азовському морях. Сподіваємося це робити спільно з нашими бельгійськими колегами. Адже це сприятиме не лише впровадженню Україною Рамкової директиви ЄС про морську стратегію, яка є частиною Угоди про асоціацію Україна-ЄС, а і відновленню Чорного та Азовського морів» − зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Далі судно розпочне свій шлях з порту Зебрюгге у Бельгії до Одеси. Очікується, що судно прибуде в Україну у жовтні 2021 року.

На шляху у 8,600 км науковці оцінять наявність плавучого сміття, відберуть проби морської води і донних відкладів для проведення унікального скринінгу на десятки тисяч речовин-забрудників та мікропластику. А також виділять ДНК з довкілля, аби оцінити біорізноманіття та аналіз поширення генів стійкості до антибіотиків у морських мікроорганізмів. 

Цю амбітну наукову програму під назвою «Моніторинг трьох європейських морів» − Північного, Середземного та Чорного, а також трансфер судна організовує і фінансує проєкт ЄС – ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) за наукової підтримки Спільного дослідницького центру ЄС та УкрНЦЕМ. 

За словами заступника Міністра економіки та праці Бельгії Томаса Дерміне, науково-дослідне судно «Бельгіка» дослідило майже 1 млн. км моря та провело понад тисячу наукових кампаній. «Цей корабель, який є плавучою лабораторією, був флагманом бельгійської морської науки протягом 37 років» - зазначив Томас Дермін. 

Довідково: 

Передача судна відбулася завдяки укладеному у липні 2021 року Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Бельгійським Федеральним офісом науки і політики та Королівським Бельгійським інститутом природничих наук.