Випуск №199 від 12 жовтня 2021 року

View this email in your browser

04.10-12.10     

Шановні колеги!

12 жовтня у Києві відбудеться 23-й Саміт Україна-ЄС

ЄС представлятимуть Голова Європейської ради Шарль Мішель та Голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн. Україну представлятиме Президент Володимир Зеленський.

Учасники саміту ще раз засвідчать відданість подальшій політичній асоціації та економічній інтеграції України з Європейським Союзом, а також непохитну підтримку Європейським Союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. Детальніше

Промисловий безвіз: розпочалася друга фаза попередньої оціночної місії ЄС щодо підготовки до підписання Угоди АСАА

20 вересня 2021 року розпочато другу фазу попередньої оціночної місії ЄС щодо готовності інституцій інфраструктури якості України функціонувати за оновленим законодавством на основі європейських норм і правил. Її успішне завершення відкриває шлях до наступного кроку – оціночної місії, яка передує укладенню Угоди АСАА («промисловий безвіз»). Водночас, 30 вересня завершено оцінювання європейськими експертами системи стандартизації та перший етап оцінювання системи метрології України. 

Довідково: Угода про асоціацію між Україною та ЄС передбачає створення «промислового безвізу», тобто продукція, вироблена в Україні та охоплена угодою АСАА, відповідним чином маркуватиметься, а сертифікати на таку продукцію визнаватимуться в країнах Європейського Союзу без додаткових випробувань. Детальніше
05.10.2021

Ольга Стефанішина: підриваючи роботу української ГТС, Росія отримує карт-бланш для подальшої військової агресії

Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України під час виступу на Варшавському безпековому форумі. 

Урядовиця підкреслила, що за останні 20 років Росія раз за разом використовувала енергетичний шантаж щодо різних країн, зокрема Латвії, Чехії, України, Грузії, Білорусі. 

За словами Ольги Стефанішиної, в енергетичній стратегії РФ до 2020 року було визначено, що роль Росії на світових енергетичних ринках багато в чому визначатиме її геополітичний вплив. 

«Цей принцип був успішно впроваджений і сьогодні ми це бачимо на прикладі Північного потоку-2. Заяви про те, що енергоресурси не можуть бути використані як зброя, мають бути супроводжені конкретними діями. Ми вважаємо, що червоні лінії вже були перейдені», – сказала Віцепрем’єр-міністерка. 

Урядовиця також зазначила, що спроби Росії впливати на всю Європу мають отримати відповідь колективної Європи. Детальніше
06.10.2021


Ольга Стефанішина: Український ринок електроенергії може збалансовувати ринок ЄС

«Сьогодні, напередодні Саміту, як ніколи важливо говорити про інтеграцію України до європейської електричної мережі ENTSO-E. Для нас це, перш за все, проєкт національного значення. Та я переконана: таким він має стати і для країн Європейського Союзу. Адже лише синхронізована реалізація спільних енергетичних пріоритетів Києва і Брюсселя посилить безпекову складову як України, так і  загалом ЄС», – наголосила Віцепрем'єр-міністерка під час публічної дискусії «Україна-ENTSO-E: За крок до енергетичної незалежності».

Урядовиця також зазначила, що український ринок електроенергії може бути одним із найбільших донорів, який ефективно збалансовуватиме європейський енергоринок, зокрема поставками “зеленої” та низьковуглецевої електроенергії. Детальніше
11.10.2021

Україна отримає підтримку від ЄІБ на заходи з підвищення енергоефективності

У межах технічної підтримки реалізації проєкту «Енергоефективність громадських будівель в Україні» Україна та Європейський інвестиційний банк укладуть угоди про надання грантів у розмірі 2 млн євро. Відповідний проєкт розпорядження Президента України про делегацію України для участі у переговорах з ЄІБ було підтримано на засіданні Уряду. 

«Завдяки підписанню цих Угод Україні буде надано технічну допомогу для реалізації кредитної програми Європейського інвестиційного банку на фінансування енергоефективних заходів у будівлях бюджетної сфери. Зокрема, йдеться про термомодернізацію близько 1000 громадських будівель в Україні. Це державні та комунальні дитячі садки, школи, адмінбудівлі, соціально-культурні об’єкти, а також заклади охорони здоров’я», – зазначив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. Детальніше

06.10.2021

На Луганщині відкрили спортивну школу, відремонтовану за підтримки ЄС та Європейського інвестиційного банку

У Рубіжному Луганської області відкрилася дитячо-юнацька спортивна школа, оновлена  за допомогою довгострокових кредитів із низькою відсотковою ставкою. Фінансування було спрямоване на заміну даху, вікон, дверей, усіх внутрішніх інженерних мереж, ремонт фасадів та всіх внутрішніх приміщень, а також благоустрій території (600 квадратних метрів). Понад 600 юних спортсменів, включно з внутрішньо переміщених сімей, відтепер зможуть скористатися покращеними умовами для тренувань із 10 різних спортивних дисциплін. Детальніше
05.10.2021

В Україні створюють жіночий бронежилет

Український виробник Балістика повідомив про попереднє тестування зразка на базі існуючого бронежилету, але більш легкого із врахуванням жіночої анатомії.

«Важливо аби військовослужбовиці мали форму, що відповідатиме їх анатомо-фізіологічним особливостям, а також дозволить відчувати комфорт при виконанні службових обов’язків. Завдяки цьому вони зможуть бути ще більш ефективними солдатами і офіцерами, а також наочно довести успішність інтеграції гендерного компоненту в українській армії. Це також важливо, бо впроваджуючи гендерні підходи в секторі безпеки й оборони, ми здатні вийти на абсолютно новий рівень інклюзивності, якої навіть немає в деяких країна-членах НАТО», – зазначила Віцепрем’єр-міністерка Ольга Стефанішина. Детальніше

Ухвалена постанова «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо пріоритетних питань інтеграції України до ЄС»

Верховна Рада схвалила текст Заяви «Щодо пріоритетних питань інтеграції України до ЄС» та доручила Голові Верховної Ради невідкладно направити текст Звернення до Європейського Парламенту та парламентам держав-членів ЄС.

У Заяві Верховна Рада підтверджує стратегічний курс на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі, закріплений в Конституції України та закликає до визнання перспективи членства України в ЄС відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз. Детальніше
08.10.2021
 

Результати розгляду законопроєктів парламентським Комітетом з питань інтеграції до ЄС
На засіданні 6 жовтня Комітет з питань інтеграції України до ЄС розглянув низку законопроєктів на відповідність міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції.

Такими, що не суперечать праву ЄС, Комітет визнав проєкти законів:

  • 5584 про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо створення Фонду розвитку сільських територій та альтернативний до нього №5584-1. Документи пропонують створити Фонд розвитку сільських територій, кошти з якого спрямовуватимуться на розвиток інфраструктури, мережі інтернет, енергозбереження, освіти та медицини у сільській місцевості. 
  • 5810. Він пропонує зміни до Митного кодексу України щодо виконання Угоди про асоціацію в частині звільнення від сплати ввізного мита.

Висновки щодо цих та інших законопроєктів – читайте за посиланням.
07.10.2021

Україна продовжить захищати національного виробника без порушення міжнародних зобов'язань, – Ольга Стефанішина

Про це йшлося під час конференції «Торгові війни: мистецтво захисту - 2021».

Коментуючи питання щодо запровадження вуглецевого мита в ЄС, Ольга Стефанішина зазначила, що Україні вдалось донести свою позицію до європейських партнерів. 

«Той документ, що був представлений на розгляд Європейському парламенту, дає певне виключення для країн, із якими ЄС має розширену зону вільної торгівлі, або які є членами Енергетичного співтовариств, тобто і для України», – наголосила урядовиця.

Це успішний приклад того, як поряд із виконанням міжнародних зобов'язань Україна проводить політику захисту інтересів українських підприємців і, виходячи з цього, будує переговорну позицію у перемовинах з ЄС.

Відео конференції – за посиланням: https://cutt.ly/DEZzFqp
Детальніше
05.10.2021

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості розробило План дій щодо інтеграції України до Європейського космічного агентства (ЄКА)

Вступ України до ЄКА надасть поштовх розвитку космічної науки та техніки України, дозволить долучитись до передових європейських космічних місій, надасть можливість українським підприємствам брати участь у програмах і проєктах ЄКА. Україна також зможе користуватись продуктами цих програм і проєктів. Детальніше

Ольга Стефанішина: Такого масштабного перегляду угоди з ЄС не знала жодна інша країна

В інтерв’ю «Європейській правді» Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина розповіла про:

  • очікування України від Саміту України та ЄС, що відбудеться 12 жовтня у Києві;
  • приєднання України до Угоди ACAA, відомої також як «промисловий безвіз»;
  • Угоду про «відкрите небо» з ЄС;
  • кроки щодо подальшої інтеграції в енергетиці;
  • перспективи поглиблення торгівлі з ЄС.

Детальніше


Віцепрем’єр-міністерка дала відповіді на ряд питань щодо загроз російського проєкту  «Північний потік-2» та співпрацю України з партнерами у цьому контексті; успіхи у виконанні Угоди про асоціацію; рух України до отримання нових «п’яти безвізів» з ЄС; судову реформу; Європейський зелений курс та інше. Детальніше

EUКраїна: розвиток науково-технічний потенціал України

Сьогодні Україна скріплює наукові та дослідницькі зв’язки з Євросоюзом, працює над відродженням власних високотехнологічних галузей. Ця місія покладена на Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості. Ось конкретні кроки – у грудні 2020 року держава вперше за роки незалежності замовила у ДП «Антонов» три нові військово-транспортні літаки Ан-178 для Збройних сил України.

А у вересні цього року Уряд вперше за 12 років затвердив Державну цільову науково-технічну програму розвитку авіаційної промисловості на 2021-2030 роки.

Реалізація програми сприятиме створенню нових конкурентоспроможних авіаційних технологій, матеріалів, виробничих процесів та обладнання, яке використовуватиметься у серійному виробництві літаків та іншої авіаційної техніки. Український авіабудівний комплекс має усе більше інтегруватися до світової авіаційної промисловості.
Наша мета – розвивати науково-технічний потенціал України у практичній площині. Вбудувати Україну у виробничі ланцюжки з розвиненими країнами ЄС, зокрема долучаючись до промислових альянсів, які з’являються сьогодні в Євросоюзі. Детальніше

Детальніше про інформаційну кампанію EUКраїна, яка проходить за ініціативи Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, за підтримки Представництва ЄС в Україні та проєкту «Association4U».

В Європу без паперів: як eDelivery допоможе українським експортерам

Затримки вантажу на кордоні, невчасно отримані міжнародними партнерами документи – і, як наслідок, штрафи та втрата міжнародних контрактів. Ці складнощі відомі переважній більшості українських експортерів. Утім, запуск системи eDelivery дозволить виправити цю ситуацію, адже вона запроваджує електронний обмін документами. Як і коли ця система запрацює та які напрямки може охопити – читайте у статті на «Європейській правді».