Ольга Стефанішина обговорила з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства плани головування України

Відбулася зустріч Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної з новим директором Секретаріату Енергетичного співтовариства Артуром Лорковські та заступником директора –  Дірком Бушле. Основною темою зустрічі стало плани України під час головування в Енергетичному співтоваристві. Нагадаємо, 30 листопада Україна перейняла естафету від Сербії терміном на один рік.

Віцепрем’єрка привітала позитивне рішення Енергетичного співтовариства щодо сертифікації НЕК «Укренерго», що відкриває шлях до синхронізації України з європейською системою ENTSO-E у 2023 році. Учасники зустрічі обговорили подальші кроки, зазначивши важливість синхронізації для обох сторін як засобу посилення стійкості та гнучкості електроенергетичних мереж.

Обговорюючи запровадження ЄС механізму вуглецевого коригування імпорту (СВАМ), Ольга Стефанішина наголосила на важливості включення Енергетичного співтовариства у цей процес. Відповідні консультації між Секретаріатом ЕС (Енергетичного співтовариства) та Єврокомісією тривають. 

«Секретаріат Енергетичного співтовариства, який оцінює імплементацію європейських правил і стандартів в енергетичній сфері, може відіграти важливу роль у застосуванні СВАМ до держав, які не є членами ЄС, але входять до Енергетичного співтовариства. Український бізнес потребує визначеності та передбачуваності для підготовки власних стратегій, наразі цієї визначеності з боку ЄС ми не маємо», – заявила урядовиця.  

Віцепрем’єрка поінформувала, що Україна визначає декарбонізацію та зелену трансформацію як пріоритетний напрямок свого головування, а також пов’язане з цим розширення співпраці щодо залучення «зеленого фінансування». Окреме питання, яке потребує подальшого обговорення всередині ЕС, – зміни до Угоди про заснування співтовариства.

Учасники також обговорили декарбонізацію економіки та створення в Україні кліматичного фонду.