Випуск №209 від 20 грудня 2021 року

View this email in your browser

20.12 - 13.12     

Шановні колеги!

У Брюсселі відбувся шостий Саміт Східного партнерства

15 грудня відбувся шостий саміт Східного партнерства (CпХ) за участі України, Молдови, Грузії, Вірменії та Азербайджану, лідерів ЄС та держав-членів ЄС.

За підсумками ухвалено Спільну декларацію, в якій йдеться зокрема про таке:

  • Підтверджено суверенне право кожного партнера вибирати рівень амбіцій і цілей, до яких він прагне у своїх відносинах з ЄС. Визнано європейські прагнення та вибір асоційованих партнерів – України, Грузії, Молдови.

  • ЄС визнано ініціативу трьох асоційованих партнерів щодо розширення співпраці з ЄС та відзначено посилення координації між ними з питань, що становлять спільний інтерес, пов’язаних з імплементацією Угод про асоціацію та зон вільної торгівлі.

  • Підтримано активізацію зусиль з посилення енергетичної безпеки та запобігання використання газу як зброї. ЄС підтримує модернізацію національних газотранспортних систем.

  • Ухвалено Економічний та інвестиційний план для СхП з фінансуванням у розмірі 2,3 млрд євро з потенціалом мобілізації до 17 млрд євро.

Повний текст Спільної декларації – за посиланням
16.12.2021

 

Ольга Стефанішина назвала сфери, куди в Україні спрямують фінансування у межах флагманських ініціатив Східного партнерства

Представлений економічний та інвестиційний план для країн Східного партнерства, який містить набір флагманських ініціатив для кожної з країн-партнерів. Він передбачає залучення 2,3 млрд євро як грантів, поєднання фінансових ресурсів та гарантій, що сумарно має потенціал залучити до 17 млрд євро державних і приватних інвестицій. 

 Економічний та інвестиційний план також містить набір флагманських ініціатив для кожної з країн-партнерів.

«Україна отримає найбільшу підтримку серед країн Східного партнерства у межах Економічного та інвестиційного плану. Флагманські ініціативи охоплюватимуть сфери спільних інтересів для України та ЄС, зокрема сприятимуть реалізації Європейського зеленого курсу, цифровій трансформації. Вагома частина фінансування буде спрямована на підтримку малого й середнього бізнесу, який суттєво  постраждав під час пандемії. Ми дякуємо партнерам за підтримку та очікуємо на початок практичної реалізації флагманських проєктів», – сказала Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Детальніше


15.12.2021

Словенія підписала Декларацію про підтримку європейської перспективи України

Президент України Володимир Зеленський та Прем'єр-міністр Словенії Янез Янша підписали Декларацію про підтримку європейської перспективи нашої держави.

Документ визначає пріоритетні напрями співпраці між Україною та Республікою Словенія у межах стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства у Європейському Союзі.

Крім того, у документі підтверджується значний прогрес, якого досягла Україна у контексті імплементації Угоди про асоціацію з ЄС, а також налаштованість на продовження реформ. При цьому Словенія підтримуватиме відповідні зусилля України, зокрема щодо подальшого реформування в напрямку децентралізації. Детальніше
15.12.2021

21 грудня відбудеться онлайн-брифінг Віцепрем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної: річні підсумки по ЄС і НАТО

21 грудня о 13:00 Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина проведе онлайн-брифінг, під час якого розповість про головні досягнення України у напрямку ЄС і НАТО за 2021 рік.

Урядовиця також відповість на запитання учасників брифінгу.

Запитання можна надіслати через гугл-анкету або поставити безпосередньо у коментарях під час трансляції.

Пряма трансляція брифінгу буде доступна на Фейсбук-сторінці Офісу Віцепрем’єр-міністерки.

«Укренерго» сертифікований як оператор системи передачі європейського зразка за моделлю ISO

17 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) сертифікувала НЕК «Укренерго» як оператора системи передачі європейського зразка за моделлю ISO. Секретаріат Енергетичного співтовариства підтвердив відповідність цього рішення Третьому енергопакету ЄС. 

Сертифікація оператора системи передачі (ОСП) передбачена Законом України «Про ринок електричної енергії» та Директивою ЄС 2009/72/EC3, яка є обов’язковою до імплементації в українське законодавство.

Це відкриває прямий шлях до офіційного членства «Укренерго» в організації ENTSO-E, яка об’єднує 42 операторів системи передачі із 35 країн Європи. Детальніше
17.12.2021

Відбулась зустріч Політичного діалогу Україна-ЄС

Зустріч Політичного діалогу Україна-ЄС проводиться в кінці року, щоб проаналізувати результати реформи державного управління та обговорити подальші кроки.

Цього року завершується чинна Стратегія реформування державного управління на період до 2021 року. За попередніми оцінками було виконано понад 80% запланованих заходів та близько 70% індикаторів. 

Уряд схвалив в червні цього року нову Стратегію реформування державного управління на 2022-2025 роки. Наступним кроком стане укладення угоди щодо нової програми бюджетної підтримки ЄС. Цей процес має інтенсифікуватися найближчим часом. Детальніше
13.12.2021

ЄІБ і ЄС об’єднують зусилля задля модернізації професійно-технічної освіти в Україні

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надасть кредит у 58 млн євро Міністерству освіти і науки України та підтримає модернізацію системи професійно-технічної освіти (ПТО) країни, що вже триває.

Така інвестиція профінансує створення до 9-ти центрів професійної досконалості ПТО у таких областях України: Чернігівській, Донецькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, м. Києві, Одеській, Тернопільській, Волинській і Закарпатській, а також поліпшить умови перебування в навчальних закладах для понад 10 000 викладачів і студентів у країні. 

Ольга Стефанішина: «Модернізація та розвиток професійної освіти – це необхідна інвестиція в економічний розвиток України. Завдяки співпраці з Європейським інвестиційним банком та за підтримки Європейського Союзу буде створено багаторівневі центри передового досвіду, які стануть опорою реформування системи професійної освіти та навчання України. Цей проєкт допоможе нам покращити умови навчання та викладання, забезпечити комфортне проживання в гуртожитках для студентів із сільської місцевості чи інших регіонів, підвищити якість освіти, збільшити зайнятість молоді та зменшити витрати». 

ЄС доповнив кредит грантом у 8,5 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства (NIP). Цей грант забезпечить надання технічної допомоги для ефективної підготовки проєкту, його ведення і реалізації процедур закупівель. Детальніше
15.12.2021

Опубліковано рейтинг кращих університетів країн Європи та Середньої Азії, що розвиваються, на 2022 рік: серед них 41 університет України

Українські заклади вищої освіти, які увійшли до переліку 100 найкращих:

  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка – 35 місце у 2022 р. (33 місце у 2021 р.);

  • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» – 63 місце у 2022 р. (66 місце у 2021 р.);

  • Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна – 69 місце у 2022 р. (67 місце у 2021 р.).

Загалом, порівняно з 2021 роком, кількість ЗВО України в регіональному рейтингу зросла з 25 до 41:

  • 16 університетів вперше увійшли до рейтингу;

  • 4 університети поліпшили позиції порівняно з позиціями минулого року;

  • 7 університетів зберегли позиції.

Детальніше
15.12.2021

Президент підписав Закон про ратифікацію угоди з ЄС про участь України у програмі «Креативна Європа»

Президент України підписав Закон «Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у програмі «Креативна Європа» (2021 – 2027)» № 1963-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 15 грудня 2021 року.

Цей закон ратифікує Угоду між Україною та ЄС про участь нашої країни у програмі «Креативна Європа», вчинену 12 жовтня 2021 року в Києві під час 23-го Саміту Україна-ЄС. Продовження участі нашої країни у програмі ЄС «Креативна Європа» до 2027 року сприятиме реалізації стратегічного курсу України на набуття повноправного членства у ЄС через активну співпрацю в галузі культури.

Це також забезпечує додаткові стимули й можливості для розвитку культури та креативних індустрій і створює підґрунтя для залучення України до загальноєвропейських культурних процесів. Детальніше
18.12.2021

Ольга Стефанішина розповіла про пріоритети діалогу з ЄС щодо зеленого курсу на наступний рік

У рамках «зеленого діалогу» з ЄС на початку 2022 року Україна буде концентруватись на питаннях залучення ресурсів для зеленої трансформації у межах великого європейського інвестиційного плану, який був анонсований в рамках Східного партнерства, а також над створенням платформи для комунікації з міжнародними фінансовими інституціями щодо «зеленого» фінансування.

«Кожна з пʼяти флагманських ініціатив для України у межах європейського інвестиційного плану стосується зеленої трансформації – це інвестиції в інфраструктуру і логістику, питання енергоефективності та водню», – сказала Ольга Стефанішина.

Інші пріоритетні напрями наступного року: справедлива трансформація вугільних регіонів, енергоефективність та імплементація Другого Національно-визначеного внеску (НВВ-2). 

«Робота над розробкою НВВ-2 здійснювалась з міжнародними партнерами і доступ до фінансових, зокрема кредитних ресурсів, задля забезпечення досягнення його мети, є ключовим елементом наших перемовин», – додала урядовиця. Детальніше
18.12.2021

Львів отримує перші трамваї, придбані за кошти Європейського інвестиційного банку

Львів достроково почав отримувати перші низькопідлогові трамваї українського виробництва, закуплені за кошти від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). Це стало можливим завдяки участі Львова у проєкті «Міський громадський транспорт України», що є рамковим кредитом від ЄІБ. У межах проєкту місто отримало 12 млн євро на закупівлю десяти п’ятисекційних низькопідлогових трамваїв. Детальніше
17.12.2021

Ольга Стефанішина провела нараду щодо лібералізації міжнародних автомобільних вантажних перевезень з країнами ЄС

Україна та європейські партнери мають знайти спільне рішення, яке дозволить вирішити питання недостатньої кількості дозволів на автомобільні вантажні перевезення з країнами ЄС.

Ці питання обговорили під час наради за участі Віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, представників Міністерства закордонних справ, Міністерства економіки, Міністерства інфраструктури, а також Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції.

Учасники наради скоординували подальші кроки щодо вирішення наявної проблеми та зазначили, що Україна зацікавлена у загальній лібералізації питання автомобільних вантажних перевезень територією ЄС. Детальніше
14.12.2021

Основні підсумки семінару «Незалежність регуляторного органу в телекомунікаційному секторі: рішення в ЄС та в Україні»

За підтримки проєктів ЄС «Association4U» та «EU4Digital» було проведено семінар «Незалежність регулятора ринку телекомунікаційних послуг: шляхи забезпечення в ЄС та в Україні».Створення незалежного національного регуляторного органу у сфері телекомунікацій (електронних комунікацій) (НРО) має першочергове значення для розвитку державного та приватного секторів у будь-якій країні, оскільки значущість телекомунікацій для сучасних національних економік та рівень торгівлі телекомунікаційними послугами постійно зростають.

Дотримання принципів та практик ЄС в Україні дозволить національному регулятору у сфері телекомунікацій досягти низки переваг – просувати інтереси користувачів послуг зв'язку, стимулювати конкуренцію та інновації на ринках електронних комунікацій та поштових послуг, забезпечувати конкурентно-орієнтоване управління обмеженими ресурсами (радіочастотним спектром, ресурсами нумерації та відповідними технічними ресурсами), щоб заохочувати ефективні інвестиції в мережі та інфраструктуру та сприяти розвитку високошвидкісному зв'язку. Детальніше