Уряд пропонує створити правову основу для реєстрації та захисту географічних зазначень спиртних напоїв

23 грудня під час засідання Уряд підтримав законопроєкт, який комплексно врегульовує відносини у сфері географічних зазначень спиртних напоїв. Географічні зазначення дозволяють ефективніше просувати національні товари з унікальними властивостями, пов’язаними з місцем їх походженням. Таке рішення забезпечить правову охорону географічних зазначень спиртних напоїв відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. 

Про це повідомляє Міністерство економіки України.

«Документ створює необхідну правову базу, яка визначає особливості підготовки до реєстрації, використання та захисту географічних зазначень спиртних напоїв, а також контролю у цій сфері. Українські спиртні напої з захищеними географічними зазначеннями матимуть полегшений доступ до європейського ринку, що сприятиме реалізації значного потенціалу вітчизняних виробників і експортерів у цій сфері», – прокоментував заступник Міністра економіки України – Торговий представник України Тарас Качка.

Українські спиртні напої з географічними зазначеннями, за оцінками європейських експертів, мають значний потенціал на вибагливому європейському ринку. Втім, реєстрація географічних зазначень українських спиртних напоїв та їх правова охорона в ЄС можлива тільки після державної реєстрації в Україні. Цей документ має на меті запровадження європейських стандартів до спиртних напоїв, що спростить доступ українських спиртних напоїв до ринку ЄС.

Так, законопроєкт передбачає:

  • уточнення понятійного апарату в сфері географічних зазначень спиртних напоїв;

  • запровадження категорій спиртних напоїв: визначає, що офіційною назвою спиртного напою є назва категорії спиртних напоїв, вимогам якої спиртний напій відповідає. Для спиртних напоїв, які не відповідають вимогам жодної з 44 категорій спиртних напоїв, офіційною назвою є термін «спиртний напій».

  • визначення особливостей підготовки до реєстрації географічних зазначень спиртних напоїв;

  • встановлення особливих вимог щодо специфікацій спиртних напоїв з географічними зазначеннями та процедури їх погодження;

  • визначення особливостей використання та захисту географічних зазначень спиртних напоїв, а також встановлення відповідальності за порушення в цій сфері;

  • запровадження системи контролю щодо географічних зазначень спиртних напоїв.

Також запропонований документ вносить зміни до Закону України «Про виноград та виноградне вино», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Довідково

Географічне зазначення спиртного напою – найменування місця, що ідентифікує спиртний напій, який походить з території певної країни або регіону як частини країни, населеного пункту чи місцевості на цій території, якщо особлива якість, репутація чи інші характеристики спиртного напою зумовлені в основному цим географічним місцем походження.