Випуск №210 від 10 січня 2022 року

View this email in your browser

10.01.2022 - 20.12.2021      

Шановні колеги!

Ольга Стефанішина назвала головні євроінтеграційні та євроатлантичні досягнення України за 2021 рік та подальші плани

«Цьогоріч ми приділяли дуже велику увагу імплементації Угоди про асоціацію. Наразі вже виконано 61% всіх зобов’язань і це фактично за половину терміну, на який ця Угода була розрахована. Було підтримано понад 30 законопроєктів з різних питань – від енергетичного до транспортного секторів. Така динаміка роботи дала позитивний прогрес для євроінтеграції України в цілому», – сказала Ольга Стефанішина. 

Віцепрем’єрка повідомила, що у 2022 році Україна планує разом з ЄС зробити спільну оцінку досягнення цілей Угоди про асоціацію, яка стане дорожньою картою подальшої інтеграції України до ЄС. Ольга Стефанішина також зазначила, що Україна продовжує переговори з ЄС щодо перегляду торговельних параметрів Угоди про асоціацію. 

Також урядовиця зазначила, що пріоритетами зовнішньополітичної діяльності, визначеними Президентом України, є посилення співпраці з ЄС і НАТО та реалізація амбіцій України щодо членства. Детальніше

22.12.2021

Прем’єр-міністр України і Високий представник ЄС домовилися про проведення 8-го засідання Ради асоціації

Під час зустрічі з Високим представником ЄС Жозепом Боррелем, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна веде підготовку до наступного засідання Ради асоціації Україна-ЄС, де планує підбити підсумки роботи за минулий рік та обговорити виконання рішень 23-го Саміту Україна-ЄС. Прем’єр-міністр запропонував провести засідання Ради асоціації у квітні цього року. Жозеп Боррель зі свого боку підтвердив готовність Євросоюзу провести наступне засідання в Брюсселі в зазначений термін. Детальніше
06.01.2022

Країни ЄС, які у 2021 році підписали Декларації про європейську перспективу України

2021 року Президент України Володимир Зеленський ініціював процес підписання з державами-членами ЄС спільних Декларацій про європейську перспективу України. Країни, які підписали документ, зобов'язуються підтримати Україну, коли наша держава буде готова подати заявку на членство в ЄС.

Такі декларації закріплюють підтримку з боку партнерів та допомагають сформувати консенсус всередині ЄС щодо інтеграції України. Вже підписано 7 таких документів і процес триває.

  Детальніше
 

Франція розпочала головування у Раді Європейського Союзу

1 січня Франція розпочала головування у Раді Європейського Союзу, яке триватиме до 30 червня 2022 року.

Пріоритетами французького головування визначено розвиток суверенної Європи, економічне відновлення та інвестиції, цифрова трансформація, зелений перехід, соціальні питання.

«За головування Франції ЄС планує ухвалити низку важливих рішень, які змінять не лише ЄС, а й весь континент – сказала Ольга Стефанішина – Україна є надійним партнером ЄС та Франції. Нас поєднують спільні цінності та прагнення бачити ЄС сильним глобальним гравцем. Бажаємо успіху нашим французьким партнерам. Україна – поруч. Разом ми творимо майбутнє демократичної Європи». Детальніше у відео за посиланням.

Україна отримає від ЄС підтримку на удосконалення підходів щодо ядерної безпеки та реформи у сфері транспорту

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина підписала Угоду про фінансування Річної програми дій 2020 року щодо співробітництва у сфері ядерної безпеки між Урядом України та Європейською Комісією. 

Загальна вартість програми складає 6,5 млн євро, з яких ЄС надасть 5 млн євро, а внесок України – 1,5 млн євро. Фінансування буде спрямоване на розробку рекомендацій щодо можливих варіантів і технологічних рішень для майбутнього управління пунктом захоронення радіоактивних відходів «Підлісний», а також поводження з відходами, які там містяться. Кошти також сприятимуть удосконаленню системи радіаційного моніторингу водних ресурсів у зоні відчуження. 

Ольга Стефанішина також підписала Додаткову угоду №1 між Урядом України та Європейською Комісією про внесення змін до Угоди про фінансування заходу «Програма технічного співробітництва 2019». Додатковою угодою передбачається переспрямування коштів на підтримку розвитку спроможностей органів державної влади щодо імплементації Угоди про асоціацію у сфері транспорту. 
Детальніше
28.12.2021

Євроінтеграційні рішення Уряду за 23 грудня: захист прав інтелектуальної власності, енергоефективність, охорона довкілля, енергетика тощо

23 грудня Кабінет Міністрів України провів ще одне євроінтеграційне засідання, під час якого урядовці підтримали низку рішень, спрямованих на виконання міжнародних зобов’язань України.

«Започатковані євроінтеграційні засідання Уряду та Верховної Ради демонструють свою ефективність. Наразі виконання Угоди про асоціацію з ЄС вже становить 61%, – зазначила Віцепрем‘єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. – Ми продовжимо і надалі традицію євроінтеграційних днів задля пришвидшення виконання Угоди, наближення України до європейських норм та глибшої інтеграції до Євросоюзу». 

Серед підтриманих Урядом законопроєктів та ухвалених євроінтеграційних рішень такі, що стосуються сфери захисту прав інтелектуальної власності, енергоефективності, енергетики, технічного регулювання, охорони довкілля та захисту здоров’я громадян. Детальніше
23.12.2021
 

Євроінтеграційні рішення Уряду за 29 грудня: енегоефективність, кіберзахист, управління лісами

29 грудня на своєму засіданні Уряд ухвалив:

  • Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року. Згідно з Національним планом до 2030 року передбачається скорочення первинного споживання енергії на 22,3%, кінцевого споживання – на 17,1%. Детальніше

  • Положення про організаційно-технічну модель кіберзахисту. Організаційно-технічна модель кіберзахисту є комплексом заходів, сил і засобів кіберзахисту, спрямованих на оперативне (кризове) реагування на кібератаки та кіберінциденти, впровадження контрзаходів, спрямованих на мінімізацію вразливості комунікаційних систем. Детальніше

  • Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. Стратегія передбачає запровадження ефективного управління лісами шляхом реформування діючої системи; забезпечення стійкості лісів до зміни клімату; проведення цифровізації галузі; розвиток рекреації; розвиток наукового потенціалу та створення належної системи підготовки фахівців. Детальніше

29.12.2021

Реалізація кліматичних цілей Європейського зеленого курсу дозволить покращити якість довкілля та життя громадян

Відбулося друге засідання робочої групи з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської комісії «Європейський зелений курс».

Під час засідання Премʼєр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що реалізація кліматичних цілей передбачає низку ключових трансформацій. Для їх досягнення необхідно створити постійні секторальні робочі групи та координувати зусилля всіх учасників навколо Стратегії зеленого переходу. 

Вже створено постійні підгрупи за такими напрямками:

•    енергетична незалежність і трансформація енергетики;

•    енергоефективність та термомодернізація;

•    нова конкурентоспроможна економіка;

•    кліматичні фінанси для забезпечення зеленого переходу.

Зі свого боку Віцепремʼєрка Ольга Стефанішина наголосила, що сьогодні Україна підтримує регулярний діалог з ЄС щодо долучення України до реалізації політик Європейського зеленого курсу. Віцепрем’єр-міністерка очолила Урядову кліматичну підгрупу щодо кліматичних фінансів для забезпечення зеленого переходу України. Детальніше
21.12.2021

Укренерго подало заявку на отримання статусу «члена-спостерігача» в ENTSO-E

Це стало можливим після того, як НКРЕКП сертифікувала «Укренерго» в якості оператора системи передачі європейського зразка за моделлю ISO.

Здобуття статусу «члена-спостерігача» в ENTSO-E є кроком до постійного членства Компанії в ENTSO-E, а відповідно і до повноцінної інтеграції України в європейський електроенергетичний простір.

Статус «члена-спостерігача» надасть НЕК «Укренерго» нові можливості, які будуть сприяти інтеграції ОЕС України до енергосистеми континентальної Європи у 2023 році. Крім того, ще до переходу на паралельну роботу з європейською енергосистемою Україна може стати дотичною до внутрішніх процесів ENTSO-E. Детальніше
31.12.2021

Брендування та промоція цінностей: підсумки євроінтеграції від інформаційної кампанії EUКраїна за 2021 рік

В грудні 2020 року з ініціативи Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні та проєкту ЄС Association4U було започатковано кампанію EUКраїна, яка підтримує комунікацію євроінтеграційної політики як на національному рівні, так і в регіонах. 

Насамперед парасолька EUKраїна була використана для брендування всієї комунікаційної діяльності основних бенефіціарів з європейської інтеграції. Детальніше про результати кампанії у 2021 році – за посиланням.
28.12.2021

 

EUКраїна: європейські цінності

«Україна як європейська країна поділяє спільну історію й спільні цінності з державами-членами Європейського Союзу і налаштована підтримувати ці цінності», – про це йдеться в преамбулі Угоди про асоціацію (https://cutt.ly/FUY2fdj). Детальніше про спільні європейські цінності та про те, що вони означають – в інфографіці EUКраїна:

«Партнерство Біарріц»: річні досягнення на шляху створення рівних можливостей для всіх громадян

Вже більше року Україна виконує зобов'язання зі скорочення розриву у заробітній платі між чоловіками та жінками, запобіганні та протидії домашньому і гендерно обумовленому насильству, удосконалення батьківських відпусток по догляду за дитиною, створення «доступної інфраструктури» для маломобільних осіб, а також навчання дітей принципів рівності чоловіків і жінок. Такі напрями для себе визначила Україна в межах міжнародної ініціативи «Партнерство Біарріц» за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Детальніше про результати роботи у межах ініціативи – за посиланням.
 

Набув чинності Закон щодо протидії дискримінації за ознакою статі в рекламі

8 січня 2022 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі».

Закон удосконалює правове регулювання у галузі реклами щодо протидії дискримінації за ознакою статі, що відповідає зобов'язанням України відповідно до Конвенції ООН з ліквідації усіх форм дискримінації щодо жінок. Протидія дискримінації за ознакою статі передбачена також Угодою про асоціацію України з Європейським Союзом та іншими міжнародними документами.

Закон передбачає, що у рекламі забороняється показувати будь-яку перевагу однієї статі над іншою, стереотипні ролі чоловіка й жінки, насильство за ознакою статі, тіло людини лише як сексуальний об’єкт.  Детальніше
10.01.2022

Ольга Стефанішина: Демократична та розвинена Україна в ЄС і НАТО – це найжорсткіші санкції проти Росії

Про цілі на 2022 рік, інтеграцію до ЄС і НАТО, консультації щодо «Північного потоку-2», підсумки Саміту Східного партнерства, очікування щодо підписання Угоди про «промисловий безвіз», рішення арбітражу щодо встановлення Україною мораторію на експорт необробленої деревини  та інше – читайте у розлогому інтервʼю Віцепремʼєр-міністерки Ольги Стефанішиної інформаційному агенству «Інтерфакс-Україна». 

Огляд розробок у законодавстві ЄС, правовому аналізі та адаптації законодавства ЄС в Україні №55

Цей випуск охоплює період за грудень 2021 року. Огляд створено в рамках проєкту «Підтримка впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» Фаза II (Association4U). 

У випуску йдеться про:

  1. правові аспекти відносин між Україною та ЄС;

  2. імплементацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС;

  3. останні зміни та аналіз права ЄС.

Детальніше