Ольга Стефанішина: Україна не дозволить знову затягнути себе у гру обіцянок, як це було в Будапешті чи Бухаресті

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина взяла участь у міжнародному форумі GLOBSEC, який відкрився сьогодні у Братиславі, Словаччина. 

Ольга Стефанішина наголосила, що Україна досягла значних успіхів на шляху інтеграції до ЄС, відтак результати багаторічної роботи повинні бути відображені у результатах саміту ЄС вже наприкінці червня щодо надання Україні статусу кандидата. 

«Україна не дозволить затягнути себе  знову у гру обіцянок, як це було від Будапешту чи Бухаресту. Коли Україна, спершу відмовилася від свого ядерного статусу в обмін на "запевнення" в Будапештському меморандумі, а потім був   Саміт НАТО у Бухаресті 2008 року, коли було проголошено, що Україні буде членом НАТО. Ці невиконані обіцянки призвели до трьох воєн, дві з яких на території України", - зазначила урядовиця. 

Віцепрем'єрка зазначила, що Україна є фактично  ветераном євроінтеграції. "Ми пройшли значний шлях в імплементації права ЄС в українське законодавство.  Можна констатувати, що ми вже виросли із формату “споживача” політик ЄС. Ми повинні бути учасником планування політик та сидіти за столом розробки й ухвалення рішень.  Важливо, щоб після політичного сигналу, наданого на Саміті ЄС у Версалі, обіцянки були закріплені дуже конкретним рішенням», – зазначила урядовиця. 

Ольга Стефанішина підкреслила, що статус кандидата в члени ЄС для України надасть стратегічну ясність, чого потребує сам ЄС: «Це не технічне рішення, а важливий історичний крок. Війна в Україні відкриває шлях до нового майбутнього, в якому ми або будемо захищати спільні європейські цінності, або й далі “споживати” російську пропаганду та шантаж».

Урядовиця також зазначила, що Україна розуміє усі складнощі на шляху до повноправного членства, адже прагне  стати конкурентним членом ЄС із сильною економікою.

«Ми розуміємо, що такі речі як вступ до ЄС не відбуваються за один день. Ми хочемо бути сильним членом ЄС із конкурентоспроможною економікою. Це вимагає відбудови України, відновлення її економіки. Це справді потребує часу», – додала Ольга Стефанішина.

Говорячи про збереження солідарності, урядовиця наголосила, що це постійна велика робота, водночас: «Якщо є солідарність та єдність, ніщо не зможе нас «зламати». 

Ольга Стефанішина зазначила, що Україна розуміє складність розбудови консенсусу в Європі щодо введення санкцій проти росії, однак наголосила, що ніхто в Європі не повинен мати ілюзій, щодо ціни затягувань: «Поки дискусії тривають росія не зменшує інтенсивність своїх атак, продовжує воєнні злочини. Затягування з впровадження санкцій дає час олігархам, які прагнуть приховати свої активи. Досвід ухвалення 6 пакету санкцій повинен стати уроком. Захист цінностей має бути найвищим пріоритетом».