3D-технології допоможуть безпечно зняти ЧАЕС з експлуатації

Уряд Королівства Норвегія схвалив продовження проекту “Центр візуалізації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС”.

ЦВЗЕ впроваджує сучасні технології віртуальної реальності, 3D моделювання та візуалізації для підвищення ефективності та безпеки проведення робіт на етапах зняття ЧАЕС з експлуатації.

“До прикладу, за допомогою ЦВЗЕ можна вирахувати дози опромінення персоналу при перевезенні відпрацьованого ядерного палива. Це допоможе правильно розташувати захисне екранування та розрахувати безпечний час виконання роботи”, — зазначили на сайті Чорнобильської АЕС.

ЧАЕС

Спеціалісти ЧАЕС, які навчались в межах проекту, візуалізують інформацію через детальну 3D модель об'єкту, де відбуватиметься робота. Модель містить у собі точне розташування обладнання, персоналу та інструментів у приміщенні. Згодом на основі обстежень у модель вносять картограму радіаційного забруднення. Модель готова до обрахунків.

Крім того, Центр дозволяє моделювати позаштатні та аварійні ситуації і заздалегідь готувати план реагування на них.

Також ЦВЗЕ використовують при проведенні періодичних інженерних і радіаційних обстежень, виконанні демонтажних робіт, зберігання та передачі інформації про об'єкти ЧАЕС. Її зможуть використати покоління фахівців, які працюватимуть на наступних і завершальних етапах зняття об'єкту з експлуатації, для інформування громадськості, а також для навчання персоналу.

Проект реалізують Чорнобильська АЕС та Інститут енергетичних технологій Норвегії.

Довідково:

Співпраця в межах ЦВЗЕ розпочалась у 2006 році з пропозиції від Уряду Норвегії допомогти зняти ЧАЕС з експлуатації. Україна та Норвегія уклали міжурядову угоду про співробітництво у сфері ядерної та радіаційної безпеки, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта “Укриття” у 2012 році.

За виділені Урядом Норвегії кошти закупили обладнання для майбутнього ЦВЗЕ: комп'ютери, камери, медіа та дозиметричне обладнання, інженерні засоби. Крім того,, ЧАЕС отримала ексклюзивне програмне забезпечення, спеціально розроблене IFE. Загалом в межах проекту обладнали 13 робочих місць для збору даних та моделювання.

У другій частині проекту, яка запланована на 2019-2020 роки, ЧАЕС та IFE планують розширити Центр візуалізації зняття з експлуатації. Для цього закуплять додаткове обладнання та оновлять ліцензії і функціонал програмного забезпечення, а кількість користувачів ЦВЗЕ збільшать з 13 до 25 осіб.

Нагадаємо, ЄС допоміг Україні побудувати три сховища для захоронення радіоактивних відходів

Підготовлено за матеріалами ДСП ЧАЕС. Оригінал статті читайте за посиланням