Безвізовому режиму немає прямої загрози, – "Європа без бар’єрів"

У короткостроковій перспективі немає прямих загроз функціонуванню безвізового режиму, однак існують фактори ризику, яким потрібно запобігати вже зараз.

Про це свідчать кількісні і якісні дані, проаналізовані ГО "Європа без бар’єрів" у дослідженні першого року роботи безвізу.

Так, за підсумками 2017 року зросла порівняно з 2018-м кількість відмов громадянам України у в’їзді – на 34%. Також зросла кількість виявлених на території ЄС неврегульованих мігрантів з України на 12%. Водночас кількість прохачів притулку зменшилася у 2017 році на 18%. Україна продовжує ефективну співпрацю з ЄС у сфері реадмісії. Українська влада не чинить дій, спрямованих на відкат реформ, ухвалених на шляху до безвізу. Таким чином, підстав для застосування механізму призупинення немає.

Водночас такі показники вкупі з аналізом досвіду інших країн, які отримали безвіз з ЄС раніше (Молдова, Сербія) свідчать про можливі ризики у майбутньому.

Зокрема, після масового отримання біометричних паспортів і закінчення терміну дії виданих раніше мультивіз у найближчі два роки можливе різке зростання кількості мандрівників, які користуватимуться безвізовим режимом, і відповідно, зростання кількості відмов на кордоні у разі недостатньої поінформованості громадян України. Іншим  фактором ризику є  імовірність зростання неврегульованого перебування на території ЄС (перевищення дозволеного  терміну перебування).

Постійно діючим фактором ризику є військовий конфлікт з Росією.

Що стосується реформ, варто враховувати, що хоча Україна ухвалила все необхідне законодавство, рівень імплементації таких норм може бути недостатнім, особливо на регіональному рівні, і тому імплементація реформ вимагає особливої уваги.

У зв’язку з цим "Європа без бар’єрів" рекомендує українській владі і ЄС активно продовжувати роботу з інформування громадян України про правила користування безвізовим режимом, та проводити незалежний моніторинг імплементації ухвалених на шляху до безвізу реформ.