Для РФ політика важливіша за зобов'язання з поставок газу до ЄС, – Точицький

Чергова російська "газова війна" проти Європи не стала чимось новим і викликала в українців лиш ефект дежавю.

Про це пише Представник України при Європейському Союзі, Надзвичайний і Повноважний Посол України Микола Точицький для видання EU Today.

"Березень почався з почуттям дежавю для українців. Десять років тому російський монополіст, а радше, інструмент впливу, "Газпром" вирішив покарати нас свавільно припинивши постачання газу через те, що щось вийшло з-під його контролю", – пише Посол.

За словами дипломата, авторитарні режими свідомі того, що вони "оголюють свої старі шаблі", але подібна поведінка вже є очікуваною і нікого не дивує.

"Нафта та газ тепер стали зброєю, яку використовують в гібридній війні проти Заходу в цілому, і зокрема України. Така тактика, звичайно, часто використовується в дні, що передують виборчим кампаніям", – продовжує Точицький

Історія 1 березня 2018 року, на перший погляд, дуже проста: виставлений рахунок - сплачений рахунок - газ не поставлено.

"Газпром" не дотримався свого контракту з "Нафтогазом": він не виконав своїх юридичних зобов'язань за Стокгольмським арбітражем, і навіть не виконав свої власні зобов’язання.

"Досить давно "Нафтогаз" вже мав досвід, коли попередньо оплачений газ не був поставлений. Я сам переконуюсь, що жодній європейській компанії ніколи не доводилося переживати такий досвід", – додав український дипломат.

У своїй публікації Точицький наголошує на тому, що цього разу ЄС і Україна впоралися з загрозою безпеці постачання газу, підтвердили ефективність Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у захисті спільних інтересів.

"В умовах демонстрації непокори та солідарності, спільними зусиллями українського народу, шляхом закриття державних установ, у тому числі шкіл та дитячих садів, українці зменшили споживання газу на 14%. Тому я особисто вдячний нашим польським партнерам, які змогли покрити дефіцит постачання газу і забезпечити стабільну роботу ГТС", – додав Посол.

Насамкінець Посол висловлює декілька основних висновків, які варто зробити з ситуації що склалася на початку березня цього року:

  • монополія "Газпрому" є загрозою для ЄС;
  • наївно допускати, що "Газпром" не буде зловживати своїм панівним становищем у майбутньому;
  • можна слухати російські обіцянки, але вони не завжди будуть виконані;
  • для Кремля політичні завдання завжди будуть переважати над юридичними зобов'язаннями;
  • подальша реформа та лібералізація газового ринку та поставок є єдиним засобом від монополії та диктату;
  • зміцнення цієї монополії шляхом побудови нових газопроводів не матиме жодної економічної вигоди і переслідує виключно політичні цілі.

Втім, за словами Точицького "ЄС та Україна вивчили уроки січня 2009 року, вони також повинні зробити правильні висновки з 1 березня 2018 року".

Рубрика: