Електронні сигарети прирівняють до звичайних – Уряд ухвалив проєкт закону

Міцні, електронні та сигарети зі смаком будуть регулюватися за правилами Євросоюзу. Відповідний законопроєкт ухвалив Кабінет Міністрів України. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я України. 

Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких Законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту (щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну)» розробили у рамках реалізації Рамкової Конвенції боротьби проти тютюну та на виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом.

«Прирівнюємо електронні сигарети та новітні тютюнові вироби (тютюнові вироби для електричного нагрівання) до інших тютюнових засобів. Обіг таких цигарок має регулюватися відповідно до законодавства України», - наголосив Прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

До цього часу вироби з доставки нікотину залишаються поза регулюванням, а відповідно можуть вільно продаватися навіть дітям. Нещодавно CDC повідомило про 33 випадки смерті в США, які пов'язують з курінням е-сигарет (вейпів). Натомість в Україні зростає популярність електронних сигарет, зокрема і вейпу, серед молоді. За даними дослідження GYTS 2017, понад 18% школярів у віці 13-15 років споживають е-сигарети. 

Е-сигарети, відповідно до правил в ЄС, визначатимуться як виріб, який можна використати для споживання пари, яка містить нікотин, через мундштук, або будь-який компонент цього виробу, в тому числі картридж, резервуар та пристрій без картриджа чи резервуара. Це дозволить зобов’язати виробників і продавців нікотиновмісних продуктів дотримуватися правил маркування, реклами та розповсюдження, які затверджені для традиційних сигарет, а також щорічно звітувати органам державної влади про склад таких виробів.

Законопроєкт пропонує заборонити всі смакові добавки, які роблять сигарети “смачними” та заохочують неповнолітніх та молодих людей до куріння. До заборонених речовин входять добавки, які роблять дим кольоровим, додають смак чи аромат сигаретам, кофеїн, таурин чи інші домішки, які можуть асоціюватись з бадьорістю, вітаміни, які помилково можуть спровокувати думки щодо користі сигарет і смакові домішки у сигаретах будуть заборонені.

Реклама тютюнових виробів більше не буде використовувати можливі позитивні асоціації тютюну з бадьорістю, здоров'ям, силою чи молодістю. Під забороною реклама чи натяки на меншу шкідливість, інакший смак або добавки, які зменшують негативний вплив на довкілля. Проєкт Закону запроваджує нові маркування для тютюнових виробів: графічні попередження про шкоду куріння будуть змінені на європейські та займатимуть значно більшу частину упаковки сигарет – 65%. Щороку медичні попередження змінюватимуться і міститимуться на всіх видах тютюнових виробів, електронних сигаретах та заправних контейнерах (30% від загальної площі).  

Проєкт Закону також забороняє вироблення “міцних” сигарет. Це сигарети в яких показники вмісту нікотину, смоли та монооксиду вуглецю в диму однієї сигарети перевищують: нікотину - 1,0 мг, смоли - 10 мг, монооксиду вуглецю – 10 мг.   

Змінюються правила для корпорацій. Щороку вони будуть подавати до МОЗ інформацію про а) перелік усіх інгредієнтів та їх кількості, використовуваних у виробництві тютюнових виробів, в порядку зменшення маси кожного інгредієнта, що входить до складу тютюнових виробів; б) рівні викидів смоли, нікотину, монооксиду вуглецю в димі сигарет; в) інформацію про інші викиди та їх граничні рівні. МОЗ України буде зобов'язаний оприлюднювати цю інформацію для громадськості. 

 Законопроєкт значно посилить боротьбу з курінням і дозволить покращити контроль продажу і виробництва цих товарів в Україні. Наступного року його розглянуть народні депутати.