Фізики УжНУ облаштовують одну з найсучасніших лабораторій в Україні за кошти програми ЄC

Науковці-фізики Ужгородського національного університету (УжНУ) облаштовують облаштовують одну з найсучасніших лабораторій в Україні за кошти програми Європейського Союзу "Горизонт 2020".

Про це йдеться у матеріалі "Європейської правди", підготовленому в рамках проекту "Просування реформ в регіони".

"Зараз завершується створення в одному комплексі лабораторії оже-спектроскопії і магнетронного напилення плівок. Наприкінці минулого року в Ужгород доправлено обладнання і установки американського виробництва, а цими днями фахівці від консорціуму СЕRІС-ЕRІС, які приїхали з Праги, налагодили його і підготували до роботи", – повідомили на "Європравді".

гОРИЗОНТ

СЕRІС-ЕRІС – це міжнародна науково-дослідницька установа, яку заснували уряди Чеської Республіки, Італії, Австрії, Словенії, Сербії та Румунії. Колектив науковців УжНУ приєднався до консорціуму п’ять років тому, за кілька місяців до підписання Угоди про участь України у "Горизонті 2020". "Відповідно до неї, українців вже можна було включати у міжнародні проекти, які фінансуються Рамковою програмою ЄС, не як окремих вчених, а як колективи науковців", – зазначили у матеріалі.

Загалом проект, який виграв консорціум СЕRІС-ЕRІС і до якого долучилися наші фізики, отримує фінансування в обсязі понад три мільйони євро. Незважаючи на відносно невелику частку УжНУ у загальному бюджеті проекту, тільки на відрядження і зарплати вчених університет отримає близько 40 тисяч євро (понад мільйон гривень).

Крім того, в межах проекту "Горизонт-2020" науковці УжНУ щонайменше двічі на рік організовують міжнародні наукові конференції в Ужгороді. Також вони разом із студентами відвідують провідні європейські наукові установи. Представникам університету доступні центри фізичної науки у Празі, Амстердамі, Мюнхені, Гамбурзі, Трієсті, Будапешті тощо.

Найближчим часом також має відбутися захист дисертації аспіранта УжНУ Адальберта Барти, який працює над дослідженням взаємодії інформаційних біомолекул з поверхнею виробів із оксиду титану. Простіше кажучи, ужгородець довів, що чужорідні елементи в людському організмі призводять до змін на генетичному рівні.

Нагадаємо, у 2018 році "Горизонт 2020" профінансував на чверть більше проектів українських науковців. Крім того, в межах ініціативи Clean Sky 2 науковці з Харкова отримали мільйон євро на проект у галузі авіації.

Підготовлено за матеріалами "Європейської правди". Оригінал статті читайте за посиланням.

Матеріал підготовлено в рамках проекту "Просування реформ в регіони" Програми Європейського Союзу "Підтримка громадянського суспільства в Україні".

Рубрика: