"Горизонт 2020": у межах ініціативи Clean Sky 2 науковці з Харкова отримали мільйон євро на проект у галузі авіації

Близько 1 млн євро в конкурсі авіаційної ініціативи Clean Sky 2 програми "Горизонт 2020" отримав проект науковців Харківського національного аерокосмічного університету ім. М. Жуковського (ХАІ).

Як сказано на сайті Міністерства освіти і науки України, українські дослідники є єдиними виконавцями науково-технічних робіт у проекті. У найближчі чотири роки вчені мають втілити технологію для радикального зменшення викидів оксидів азоту в авіаційних газотурбінних двигунах.

Викиди оксидів азоту негативно впливають на здоров'я людини та стан довкілля. Тому Європейська рада з авіаційних досліджень пропонує до 2050 року знизити такі викиди з авіаційних двигунів на 90%.

“Наша команда розпочала дослідження у цій галузі майже 20 років потому. За цей час ми розробили технологічні рішення, які можуть радикально знизити викиди оксидів азоту в авіаційних газотурбінних двигунах. Але поки що це  перевірено тільки теоретичними розрахунками. Для успішного впровадження винайдених методів не вистачає експериментальних перевірок. Тепер вони будуть реалізовані у проекті” – розповів науковий керівник проекту Дмитро Долматов.

Зазначається, що це вже другий проект ХАІ у програмі Clean Sky 2. Минулого року вони увійшли до українського консорціуму, який вперше в країні розпочав роботу у цій ініціативі над проектом AMBEC (Advanced Modelling Methodology for Bearing Chamber in Hot Environment / Новітня методологія моделювання для камери підшипника в гарячому середовищі). У ньому науковці досліджують складні фізичні явища, що відбуваються у камері підшипника авіадвигуна.

Довідково:

Ініціатива Clean Sky 2 – це найбільша європейська науково-дослідна програма в галузі авіації, в якій беруть участь близько 500 промислових і науково-дослідних організацій з 27 країн світу. Програма сприяє розвитку інновацій та технологій, що дозволяють знизити рівень шкідливих викидів та шуму в цивільній авіації.