Концепція з наближення національних стандартів охорони природи до вимог ЄС - це план виконання зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію

Збереження природи в Україні  має бути на європейському рівні. Стійкість природи до негативного впливу людини вичерпується, відбуваються зміни, які негативно впливають на  рівень життя і здоров’я людей.  Настав час удосконалити сьогоднішній підхід  до національної системи охорони природи в Україні. Це надважливо для майбутнього України та збереження всієї екосистеми Європи. Про це зазначив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі..

«Дороговказом для нас є Угода про асоціацію і досвід держав ЄС. Проте, впроваджуючи ширший європейський досвід ми маємо враховувати і українську ситуацію. Розроблена командою Мінприроди Концепція з наближення національних стандартів охорони природи до вимог Європейського Союзу - такий собі план виконання зобов’язань Угоди, зокрема пташиної та оселищної   директиви, -  сказав Міністр.

За його словами, саме для забезпечення функціонування мережі природоохоронних територій, наближеної до мережі NATURA 2000, яка існує в країнах ЄС, командою Мінприроди розроблено та винесено на обговорення проект Закону України «Про території Смарагдової мережі», повідомляє прес-служба Міністерства.

Міністр відзначив, що за допомогою мережі NATURA 2000 держави-члени ЄС виконують вимоги Бернської конвенції - Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі. І Україна як сторона Бернської конвенції також виконує взяті зобов’язання щодо Смарагдової мережі створюючи тим самим єдину європейську мережу природоохоронних територій.  Нагадаємо, що у світі до Смарагдової мережі входять 3500 об'єктів з них 271 об'єктів розташовані на території України.

Розробленим законопроектом передбачено запровадити біогеографічний підхід. А це означає, що для кожного пріоритетного виду та природного оселища розроблятиметься конкретна карта.

Остап Семерак також повідомив, що основні витрати на впровадження презентованого законопроекту підуть на розроблення і впровадження менежмент-планів, в яких, зокрема, буде чітко визначено заходи по збереженню і моніторингу кожного пріоритетного виду та природного оселища. Та додав, що Смарагдова мережа в Україні на сьогодні охоплює близько 6 млн. га, необхідні витрати на наступні десять років становить 18,8 млн. євро, або 1,9 млн. євро в рік.  Ці витрати будуть меншими, оскільки менеджмент-плани можуть бути складовою частиною інших проектних та планових документів, на які держава вже виділяє кошти.

Міністр також відзначив, що нещодавно реалізований пілотний проект  по розробці менеджмент-плану для національного природного парку «Пирятинський», який  складає 3 євро на 1 га.

Остап Семерак подякував Представництву ЄС в Україні, проекту ЄС «Апена» та Ресурсно-аналітичному центру «Суспільство і довкілля» за спільно організований захід і плідну роботу над цією тематикою.

Крім того, під час прес-конференції було презентовано виставку частини смарагдових територій України «Дика природа європейського значення. Цікавинки для екотуристів», з якою детально можна ознайомитися за посиланням .