Київ використовуватиме досвід країн ЄС в роботі Центру консервації археологічних знахідок

Київ використовуватиме досвід Франції та Польщі в роботі майбутнього Центру консервації археологічних знахідок, зокрема, під час консервації дерев’яних знахідок на Поштовій площі.

Про це повідомив директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк під час міжнародної науково-практичної конференції "Культурна спадщина: шляхи збереження".

"Ми провели міжнародну науково-практичну конференцію за участю фахівців із лабораторії ARC Nucle art (Гренобль, Франція) та Музею археології у Познані. Також залучили вітчизняних фахівців із заповідника "Хортиця", Науково-дослідного реставраційного центру України, Інституту археології Києва та Інституту прикладної фізики. Це не просто цікаво, але й надважливо для нас із погляду запозичення досвіду при створенні нашого Центру консервації предметів археології. Процес вже запущено і сподіваюсь, що вже скоро ми матимемо наш центр консервації предметів археології, особливо – деревини, оскільки археологи постійно стикаються із проблематикою консервації деревини", – наголосив Олександр Никоряк.

Зазначається, що процес вимочування – підготовки деревини до консервації – всюди однаковий: витримка дерева у розчині протягом року. А от що стосується методик саме консервації, то в Греноблі, у лабораторії ARC Nucle art, використовують кілька варіантів. Вони можуть тривати від кількох днів до кількох років. Найдешевший, але при цьому найтриваліший метод просушування триває рік – це природний метод, коли деревина сохне у підвішеному стані при певному температурному режимі і рівні вологості.  Другий метод – глибоке заморожування при -30°С – займає кілька днів.

Є ще один спосіб консервації – обробка розчином і гамма-опромінення, але він підходить лише для невеликих предметів. Цей метод самі французи використовують часто у комерційних цілях: обробляють на замовлення дорогий паркет і меблі з цінних порід дерева.

Спеціаліст із Польщі Матеуш Сікора (Музей археології в Познані) також розповів про їхні методи консервації та реставрації, зберігання та експонування предметів археології. 

"Я певен, у роботі нашого центру консервації стане у нагоді увесь досвід, що ми отримали від наших гостей у межах конференції", – додав Олександр Никоряк.

Раніше повідомлялося, що Київ планує отримати від ЄБРР 180 млн євро на оновлення інфраструктури та купівлю вагонів метро.