Майже 60% українців переконані, що децентралізація потрібна, — Зубко

Більше половини українців позитивно ставляться до реформи децентралізації. 

Про це заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, посилаючись на результати соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), здійсненого на замовлення Програми Ради Європи "Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні" у співпраці з експертами РЄ та Мінрегіоном.

"58% жителів України переконані, що реформа децентралізації потрібна, серед жителів ОТГ – 63%. А майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад", — зазначив Геннадій Зубко.

децентралізація

За його словами, 43% громадян розуміють реформу як передачу повноважень і ресурсів органам місцевого самоврядування.

"Якщо у 2015 році лише 19% відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то у 2018-му людей, які бачать реальні зміни – 39,5%. Плюс до цього слід додати ще 22% тих, хто чули, що зміни відбуваються", – додав Віце-прем’єр.

Зубко

З-поміж респондентів, які відчули позитивні зміни у своєму населеному пункті, 73% виокремили ремонт покриття вулиць та дворів, 57% звернули увагу на покращення освітлення, 39% – на ремонт бюджетних приміщень, ще 38% – на облаштування соціальної інфраструктури.

"Найочікуванішими результатами від реформи є поліпшення якості та доступності послуг: покращення добробуту громад відчули 49% громадян України, а зменшення корупції — 47%. Загалом, 45% українців бачать покращення від реформи децентралізації у сфері ремонту та утримання доріг, 38% – у сфері благоустрою, у випадку надання адміністративних послуг — 23%", – повідомили в Мінрегіоні.

Крім того, 91% респондентів підтримують запровадження дострокового припинення повноважень органів місцевого самоврядування за бездіяльність.

Водночас 17% покладають відповідальність на суд і місцеву державну адміністрацію/префекта, 4% — на Верховну Раду і лише 3% – на Президента.

Довідково:

Опитування підготовлені та здійснені Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Програми РЄ "Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні" у співпраці та координації з експертами Ради Європи, фахівцями з питань місцевого самоврядування та Мінрегіоном України.

Четверта хвиля всеукраїнського соціологічного дослідження проводилася у листопаді-грудні 2018 року. Перша хвиля дослідження проводилася у вересні-жовтні 2015 року, друга хвиля – у жовтні-грудні 2016 року, третя хвиля – у жовтні-грудні 2017 року.

Для проведення опитування була розроблена стратифікована, чотириступенева вибірка, випадкова на кожному ступені. Вибірка репрезентативна для дорослого населення, яке постійно проживає на території України. До вибірки не включалися території, які тимчасово не контролюються владою України, – АР Крим, окремі райони Донецької і Луганської областей.

Польовий етап дослідження тривав з 23 листопада до 3 грудня 2018 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2000 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України. Статистична похибка з врахуванням дизайн-ефекту вибірки не більше 1,5%.

Нагадаємо, ЄС виділить 50 мільйонів євро на підтримку децентралізації в Україні.

Підготовлено за матеріалами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Оригінал статті читайте за посиланням