Майже кожен другий ветеран війни на сході України стикається з дискримінацією – результати опитування проєкту ЄС

49% ветеранів та ветеранок війни на сході України відчувають упереджене та несправедливе ставлення, а 32% почуваються ізольованими. Такі результати дослідження представили сьогодні Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) у співпраці з Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Про це повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні.

 

Дослідження проводилося у рамках проєкту «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей» за фінансової підтримки ЄС.

Згідно з результатами дослідження, кожен другий ветеран або ветеранка (49%) стикалася із дискримінацією у соціальній сфері, зокрема, коли хотіли скористатися своїм правом безкоштовного проїзду у громадському транспорті, під час отримання медичних або адміністративних послуг.  

91% ветеранів мають посвідчення учасника бойових дій. Водночас лише 6% мають посвідчення особи з інвалідністю внаслідок бойових дій. Причиною цього, за словами опитаних людей, стали бюрократичні складнощі у ході підтвердження інвалідності. 

Більшість ветеранів змогли отримати необхідну від держави допомогу у вигляді знижок на оплату житла, комунальних послуг, пільг на проїзд у громадському транспорті. Водночас 86% ветеранів не були першочергово забезпечені житлом, а 45% не змогли отримати довгострокових кредитів на навчання дітей. 

29% опитаних сказали про те, що за ними не були збережені місця роботи та посади. За словами ветеранів, недостатня зайнятість та безробіття в основному були спричинені отриманими травмами (іноді не підтвердженими офіційно) під час бойових дій, а також їхнім бажанням перекваліфікуватися або змінити місце роботи задля більш сприятливих умов взаємодії.

Дослідження проводили упродовж липня – жовтня 2019 року. В ньому взяли участь  2 530 ветеранів та членів їхніх сімей у Києві та Київській області, а також Дніпропетровській і Львівській областях.

«Євросоюз охоче профінансував це дослідження, адже його результати допоможуть органам влади отримати більше інформації та відреагувати на виклики, з якими ветерани стикаються після повернення з поля бою», – заявив Посол Матті Маасікас, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні.

За офіційними даними, наразі налічується близько 370 тисяч ветеранів війни на сході України. Як свідчать дані дослідження, багато з них стикаються зі значними перешкодами під час реінтеграції до цивільного життя.

«МОМ прагне й надалі підтримувати реінтеграцію ветеранів та добробут їхніх громад через соціально-економічне відновлення та психосоціальну підтримку, сприяючи відновленню довіри, соціальної згуртованості та стабільності, – сказав Ан Нгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні. – Завдяки фінансуванню Європейського Союзу ми змогли підтримати майже 800 ветеранів навчанням та обладнанням для опанування нової професії, створення або розвитку власного малого бізнесу».

Довідково. Проєкт ЄС «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей» впроваджує Міжнародна організація з міграції за фінансової підтримки Європейського Союзу із січня 2019 року в трьох пілотних областях: Київській, Дніпропетровській та Львівській. Області для реалізації проєкту були відібрані на основі даних, наданих Міністерством соціальної політики України: саме в них зареєстровано найбільше ветеранів. Одним з компонентів проєкту є психосоціальна допомога ветеранам та підтримка соціального згуртування в громадах. У рамках Проєкту планується боротися зі складнощами, з якими зіткнулися ветерани після війни на сході України та проблемами їх реінтеграції до цивільного життя. Передбачено підтримку заходів соціального згуртування, кваліфіковану психологічну допомогу, тренінги для ветеранів для підтримки кар’єрного розвитку та розвитку власної справи, а також гранти до 1 млн євро на сучасне обладнання.