Міфологізація теми гендерної рівності може особливо загостритися у виборчий рік, – Іванна Климпуш-Цинцадзе

У Києві відбулася п’ята регіональна нарада щодо пріоритетів гендерної політики під головуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе. У ній взяли участь понад 100 фахівців з Київської, Чернігівської, Полтавської, Сумської та Черкаської областей, а також заступники профільних міністерств та представники органів місцевої влади.

Віце-прем`єр-міністр наголосила, що всі заплановані завдання 2018 року було виконано. У квітні Уряд ухвалив нову Державну програму рівних прав та можливостей жінок і чоловіків до 2021 року, а у вересні два системні Національні плани – "Жінки, мир, безпека" та План з виконання рекомендацій Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок (CEDAW).

Попри вагомі зрушення у впровадженні політики рівних можливостей, деякі регіони ще й досі залишаються гендерно "сліпими", зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе. "Прикро, що поняття гендерної рівності часто міфологізуються та піддаються викривленню. Антигендерні звернення деяких депутатів обласних та міських рад є шаблонними, відірваними від реальності. Ми бачимо, що часто у депутатів немає розуміння суті питання, а відтак є демонізація незрозумілого", – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.

За її словами, окрім індивідуального невігластва існує й свідомий супротив із боку політичних опонентів, які у виборчий рік будуть особливо активними.

"Під буцімто «загрозою» сімейним цінностям окремі «активісти» намагаються посіяти розбрат серед людей, розколоти суспільство за статтю, цінностями чи вибором державного курсу", – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Говорячи про специфіку регіонів, Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що в Чернігівській області тривалість життя чоловіків на 11 років менша, ніж у жінок, що є гіршим показником, ніж середній по Україні. Щодо Полтавської області: гендерний розрив в оплаті праці є вищим за середній по Україні – 26,4% у 2018 р. У Черкаській області коефіцієнт народжуваності жінками вікової групи до 19 років є тривожно високим у сільській місцевості – 33,4%. Прикро, що область не має Програми рівних прав та можливостей, а також радника з гендерних питань, зазначила Віце-премֹ’єр-міністр. Викликає стурбованість рівень зареєстрованих безробітних чоловіків у м. Києві – їх на сьогодні 63%.

На нараді також виступили Голова Національного агентства України з питань державної служби Костянтин Ващенко, заступник Голови Київської міської державної адміністрації Марина Хонда, представник ООН Жінки в Україні Анастасія Дівінська, заступник Міністра соціальної політики України Олександра Чуркіна та інші.  

"З кожною регіональною нарадою ми бачимо зростання розуміння та чіткого бачення того, як ми маємо забезпечувати гендерний баланс в українському суспільстві. Через просвітництво та навчання ми сприяємо руйнуванню міфів та стереотипів, які точаться довкола теми гендерної рівності", – зазначив Костянтин Ващенко.

Своєю чергою Анастасія Дівінська зазначила, що в питанні забезпечення гендерної рівності Україна досягла значних результатів і вигідно виділяється з-поміж багатьох держав. Водночас вона наголосила, що хоч на національному рівні Україна й ухвалила всі глобальні документи в контексті забезпечення рівних прав чоловіків та жінок, однак цього замало – необхідна імплементація взятих на себе зобов’язань на місцях, тому зустрічі в регіонах є надзвичайно важливими.