На Вінничині представників ОТГ вчили гендерного бюджетування

За підтримки країн Євросоюзу на Вінниччині стартував треніг з гендерного бюджетування для представників об'єднано-територіальних громад (ОТГ). До участі у заході запросили представників фінансових служб громад області. Учасникам розповіли про принципи гендерно орієнтованого бюджетування, досвід Швеції у цій сфері, про проблеми забезпечення гендерної рівності в Україні та ОТГ.

Навчання організував Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

З надбаннями шведів та вітчизняним досвідом гендерно орієнтованого бюджетування представників ОТГ знайомила запрошений тренер - експерт Проекту "Гендерне бюджетування в Україні", який фінансується урядом Швеції, Мар’яна Колодій. За її словами, метою даного тренінгу є донесення до представників ОТГ інформації про впровадження гендерного бюджетування на місцевому рівні.

"2 січня цього року Міністерство фінансів видало наказ №1, яким по суті схвалило методичні рекомендації з впровадження гендерного аналізу до бюджетних програм для головних розпорядників коштів, переважно – на державному рівні. Але прогнозується, що з наступного року це стосуватиметься і фінансистів місцевого рівня, зокрема, об’єднаних громад. Тому вони мають підготуватися до цих змін і знати, як пов’язати їх з програмно-цільовим методом розподілу коштів", – розповіла вона.

Експертка повідомила, що гендерно-орієнтоване бюджетування – це інструмент, за допомогою якого реалізується комплексний гендерний підхід в бюджетному процесі. Тобто, цей інструмент при формуванні бюджету громади враховує потреби, інтереси та можливості різних груп жінок та чоловіків. Наприклад, коли громада формує свою методику прибирання снігу і закладає кошти на ці потреби, то має врахувати, де і як мають виконуватись ці роботи першочергово.

"Скажімо, у Швеції підрахували, що більшість чоловіків пересуваються на авто, а жінки здебільшого дістаються роботи, садочків, крамниць пішки, або громадським транспортом, до того ж, у супроводі дітей. Відтак, чоловіки експлуатують проїжджу частину, а жінки і діти – тротуари.Так, плануючи свої витрати на прибирання снігу громада має урахувати, чиї інтереси є превалюючими, і зробити акцент на першочерговому забезпеченні їхніх потреб. Зокрема, справедливо розподіляючи свої фінанси", – пояснила Мар’яна Колодій. 

Вона поінформувала, що всі регіони України, окрім Криму, проводять гендерний аналіз своїх цільових бюджетних програм. З 2014 року проаналізовано 85 програм. У 2017 році за підсумками такого аналізу внесли зміни у 6 паспортів бюджетних програм, а 2018-му – вже у 60. 

Своєю чергою, радник з питань місцевих фінансів Вінницького ЦРМС Інна Святна зазначила, що на місцевому рівні такі зміни впроваджуються значно повільніше.

"Гендерно орієнтованому бюджетуванню присвячений окремий напрям у "Стратегії розвитку державних фінансів" до 2019 року. Його впровадження дозволяє забезпечити ефективний розподіл і прозорість використання бюджетних коштів. Є гарна практика у нас вже у східних областях, де громади активно впроваджують ці інструменти. І в тому числі за рахунок цього мають додаткові ресурси, тому що отримують грантові кошти саме на напрямки жіночої зайнятості, чи підтримку медичної галузі. Скажімо, на профілактику онкології молочної залози. На жаль, на рівні об’єднаних громад у Вінницькій області його ще не застосовує майже ніхто, тому так важливо навчити фінансистів наших ОТГ користуватися цим інструментарієм", – передає її слова видання "Укрінформ".

Загалом участь у тренінгу беруть близько 30 представників об’єднаних громад Вінниччини. Вони навчатимуться азів гендерно орієнтованого бюджетування впродовж двох днів.

Довідково:

Програма "U-LEAD з Європою" спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Раніше повідомлялося, що в Україні 30 ОТГ отримали комплекти обладнання енергоменеджерів в межах "U-LEAD з Європою".