Набув чинності закон, який охороняє географічні зазначення

З 1 січня 2020 року набув чинності Закон України "Про правову охорону географічних зазначень". 

Географічне зазначення є знаком, що наноситься на упаковку продукту і засвідчує його високу якість, багаторічну традицію виробництва й особливий зв'язок з територією, де його виготовляють. 

Тепер українське законодавство нарівні з законодавством Європейського Союзу захищає багато продуктів, назви яких не мають права використовувати незареєстровані виробники. До таких продуктів, наприклад, відноситься “коньяк”, що виготовляється лише у відповідному регіоні Франції, або грецький сир “фета”. Українським виробникам протягом найближчих років доведеться відмовитись від таких назв, захищених географічним зазначенням. 

Відповідне право на захист отримали й українські виробники. Минулого року для реєстрації географічного зазначення було визначено перші 10 українських продуктів, серед яких “гуцульська овеча бриндзя”, “херсонський кавун”, “мелітопольська черешня”, “карпатський мед”, вина з декілька регіонів України та ін. 

Наприкінці 2019 року Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства вже видало свідоцтво про реєстрацію права про використання зареєстрованого зазначення “гуцульській овечій бриндзі”. Дві наступні заявки, що стосуються гуцульської коров'ячої бриндзи та мелітопольської черешні, вже зареєстровані, тож очікуємо на позитивні рішення. 

Процедуру реєстрації здійснює проєкт Європейського Союзу "Географічні зазначення в Україні", який реалізується впродовж 2017–2020 років. 

Із повним текстом закону про охорону географічних зазначень можна ознайомитися за цим посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/752-14