Обмін досвідом щодо функціонування міністерств у справах ветеранів може стати новим напрямом співпраці України та Хорватії

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе 3 грудня зустрілася з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ Республіки Хорватія Марією Пейчинович-Бурич. Зустріч відбулася у межах Саміту глав Урядів країн-учасниць Центральноєвропейської ініціативи, який триває 3-4 грудня у Загребі (Республіка Хорватія).

Під час перемовин Віце-прем’єрка подякувала хорватській колезі за невизнання незаконної анексії АР Крим Російською Федерацією, а також за продовження галузевих та економічних санкцій проти Росії.

"Поточна військова діяльність Росії на окупованих територіях України є єдиним джерелом ескалації. Україна прагне мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Наша позиція залишається незмінною: єдиний шлях вирішення конфлікту - повне виконання Мінських угод", — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона зазначила, що нині Україна має новий фронт ескалації конфлікту з Росією — в акваторії Чорного та Азовського морів. У зв’язку з цим українська сторона сподівається на збереження і навіть посилення санкцій ЄС проти Кремля, як єдиного ефективного мирного інструменту впливу на Росію. Крім того, Київ розраховує на підтримку Хорватії у питанні щодо розміщення миротворців ООН на території Донбасу.

"Міжнародне співтовариство має посилити свою присутність у зоні конфлікту на Донбасі. Повноваження фактичної місії зі спостереження ОБСЄ занадто слабкі, і навряд чи є інструментом впливу на агресора. Україна вважає, що найбільш ефективним способом гарантування виконання мінських угод є нова миротворча місія ООН на тимчасово окупованій території. Ми просимо Хорватію підтримати нашу позицію на міжнародному рівні", - підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона також зазначила, що Україна розраховує на підтримку Хорватії під час засідання Ради асоціації, яке відбудеться 17 грудня, в питанні подальшої секторальної інтеграції України за чотирма визначеними пріоритетами (інтеграції до цифрового та енергетичного ринків ЄС, спрощенні митних процедур, а також у сфері юстиції, свободи та безпеки). Сторони обговорили поступ реформ в Україні та виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Марія Пейчинович-Бурич підкреслила помітний прогрес України в антикорупційному напрямку, зокрема, щодо створення та запуску Антикорупційного суду.

Іванна Климпуш-Цинцадзе також подякувала хорватській стороні за оздоровлення українських дітей та висловила сподівання на відновлення програми лікування та реабілітації українських військових у хорватських оздоровчих закладах. Українська Віце-прем’єрка поінформувала хорватську колегу про створення в Україні Міністерства у справах ветеранів та  висловила зацікавленість у тому, щоб перейняти досвід Хорватії у цій сфері.

"Це може бути новий продуктивний напрямок співпраці", - наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Марія Пейчинович-Бурич підтримала цю ініціативу, висловивши готовність допомогти у створенні умов для обміну досвідом між українською та хорватською сторонами.

Міністр запевнила, що Хорватія, як і раніше, віддає свій голос на підтримку України на всіх міжнародних майданчиках, таких як ООН, НАТО, ОБСЄ, а також серед європейських партнерів у раді ЄС.

"Хорватія усвідомлює небезпечні наслідки агресивних дій Росії для всього регіону. Ми не будемо зберігати мовчання, коли порушується міжнародне право",  – зазначила очільниця МЗС Хорватії.

Довідково: Хорватія є співтворцем зовнішньої політики ЄС та НАТО і схвалила всі кроки у відповідь на агресію РФ проти нашої країни. Останньому загостренню двосторонніх відносин між Україною та Росією слугувала військова агресія в акваторії Чорного моря, а саме той факт, що 25 листопада 2018 року російськими військовими в Чорному морі біля Керченської протоки були силоміць затримані 3 українських судна. В ході штурму було поранено 6 українських моряків. Екіпажі суден та кораблі були затримані та направлені до Криму.