Ольга Стефанішина: притягнення росії та путіна до відповідальності важлий елемент перемоги в війні

Справедливість для всіх постраждалих від воєнних злочинів росії в Україні, зокрема сексуального насильства – невідворотна. На цьому наголосила Ольга Стефанішина під час свого виступу на конференції «Respect. Support. Justice – Повага. Допомога. Справедливість», організованої Офісом Генерального прокурора України.

Вона підкреслила, що сексуальне насильство – це особиста трагедія кожної постраждалого/-ї, їхніх родин, окремих населених пунктів, які пережили окупацію і подібні злочини. Більшість людей через страх, сором та психологічну травму воліють мовчати й забути пережите. 

Ольга Стефанішина зауважила, що держава робить все можливе, аби пояснити важливість звернення по допомогу тим, хто поки не готовий звертатись до правоохоронців. Вона підкреслила, що нормалізація психоемоційного стану постраждалих, пропрацювання травми – це важливий щабель для їхнього звернення за правосуддям та справедливістю.

«Завдяки співпраці з Офісом Спецпредставниці ООН з питань запобігання сексуальному насильству в конфліктах, агенствами ООН, правоохоронними органами, міністерствами, міжнародними і громадськими організаціями за рік вдалося розбудувати дієвий механізм комплексного, оперативного реагування на злочини насильства. Ми розгорнули мережу Центрів допомоги в 11 містах України. Дізнались десятки історій пов'язаних з сексуальним насильством, тортурами, іншими злочинами, які віднайдуть своє місце в майбутньому файлі справедливості», – підкреслила урядовиця. 

Вона зауважила, що наразі опрацьовується можливість створення Центрів за кордоном, в країнах перебування найбільшої кількості тимчасово переміщених українців. Урядовиця підкреслила, що відкриття Центрів за кордоном є важливим елементом збору й накопичення інформації для притягнення до відповідальності російських злочинців.

Окремо Віцепрем'єрка наголосила на важливості роботи першого і єдиного інформаційного майданчика для постраждалих від насильства – Платформи допомоги врятованим.  «На сьогодні десятки тисяч людей отримали інформацію, зрозуміли, що держава поруч із ними. Ці ті люди, які можливо не завжди готові говорити про пережите, але завжди потребують інформації», – зауважила Ольга Стефанішина.

Наприкінці свого виступу урядовиця наголосила, що притягнення до відповідальності росію та особисто путіна за злочин агресії – чіткий запит українців й елемент перемоги без якого не може бути поставлено крапку в війні. 

«Це єдиний дієвий спосіб показати, що ціна можливого повторення агресії є надвисокою. Робота спеціального трибуналу за злочин агресії, який ініціював Президент Володимир Зеленський і на якому наполягає Україна, поставить крапку в цій кривавій, неспровокованій війні. Питання скоєних злочинів сексуального насильства зокрема стане частиною цієї глобальної відповідальності», – сказала Віцепрем'єрка.

Вона також підкреслила, що відповідальність росії – це правове підґрунтя для подальших механізмів отримання постраждалими від російських воєнних злочинів репарацій та компенсацій; обґрунтування для запровадження правових механізмів конфіскацій російських активів.