Ольга Стефанішина: Україна першою офіційно започатковує діалог з ЄС щодо залучення до Європейського зеленого курсу

Залучення України до формування Європейського зеленого курсу на ранніх етапах, а також участь у пов'язаних із ним міжнародних Альянсах, відкриють для країни та бізнесу можливість стати важливим гравцем в новій економічній парадигмі Європейського Союзу. Водночас це дозволить Уряду донести застереження українського бізнесу до партнерів з ЄС та реагувати на труднощі нашої економіки на шляху до зеленого переходу.

Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час публічної дискусії «Європейський зелений курс та виклики декарбонізації».

   

«Сьогодні Україна є єдиною країною, яка офіційно започатковує діалог з ЄС щодо залучення до Європейського зеленого курсу, і цей діалог вже має певні результати. Зокрема, Україна стала учасницею консультацій щодо Механізму прикордонного вуглецевого коригування – ініціативи Єврокомісії щодо оподаткування  неекологічної продукції, що постачається на ринки ЄС. З самого початку ми також заявили, що Європейський зелений курс є частиною Угоди про асоціацію і, окрім того є частиною наших спільних зобов’язань у рамках зони вільної торгівлі з ЄС. І зараз ми вже бачимо, що для третіх країн, які мають схожий формат відносин, може застосовуватись індивідуальний підхід у політиці прикордонного податку», – сказала Ольга Стефанішина. 

За словами урядовиці, найкращим механізмом долучення України до Європейського зеленого курсу стала би участь у розробці європейського законодавства ще на ранніх етапах у статусі спостерігача комітетів, які готують акти ЄС. 

Віцепрем'єрка також зазначила, що одним з економічних пріоритетів є долучення України до Альянсів, які створюються на основі Європейського зеленого курсу. Серед них – «водневий» Альянс, «батарейковий» Альянс, «промисловий» Альянс, Альянс «екологічних ініціатив». Це може стати новою проривною точкою для України та українського бізнесу. 

«У деякому сенсі це нова політика щодо третіх країн, оскільки тут немає особливої прив'язки до кордонів. Головна ціль – створити нові ланцюжки постачання, переорієнтувати виробництво. Сьогодні по кожному з Альянсів Україна розглядається як пріоритетна країна. У цьому питанні також дуже важлива роль бізнесу, оскільки Альянси не обмежені участю державних інституцій – до них можуть приєднатися великі корпорації, компанії та асоціації. І зараз найкращий час, щоб долучитись до цих ініціатив, проводити консультації та переговори», – сказала Ольга Стефанішина.   

Резюмуючи, Віцепрем’єрка зазначила, що правильно розбудована дорожня карта участі України у Європейському зеленому курсі сприятиме просуванню цієї політики не тільки на рівні держави, а й зацікавленого бізнесу.