Ольга Стефанішина: Україна прямує Європейським зеленим курсом

Європейський зелений курс - це програма не лише екологічного, а, передусім, економічного розвитку ЄС, яка передбачає перетворення Європи на кліматично нейтральний континент та технологічне лідерство ЄС через мінімізацію використання викопного палива та зменшення негативного впливу на довкілля до 2050 року.

Залучення України до ЄЗК потребуватиме оновлення додатків до Угоди про асоціацію, а також перегляду і узгодження національних і регіональних стратегій розвитку секторів економіки на предмет їх кліматичної амбітності. 

«Ми розділяємо амбітний кліматичний порядок денний. При цьому виходимо з реальної спроможності економіки і будемо формувати нашу Дорожню карту взаємодії на правильному балансі між нашими амбітними завданнями і часовими рамками, в які ми можемо це досягти. Це двосторонній процес, в якому Україна має розділяти амбітний порядок денний Європейського Союзу, а Європейський Союз має враховувати зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію при формуванні політик в рамках Європейського зеленого курсу», – зауважила Ольга Стефанішина під час комітетських слухань «Європейський зелений курс».

Віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України наголосила на:

  • створенні підкомітету на Раді асоціацій або започаткуванні у форматі окремого органу Діалогу щодо Green Deal  на найвищому політичному рівні з української та європейської сторін;

  • розробці Дорожньої карти участі України в ЄЗК в рамках цього діалогу, яка буде покладена в основу і бюджетного планування, планування діяльності Уряду з урахуванням курсу на зелену економіку

  • реалізації цієї Дорожньої карти після схвалення її Європейським Союзом. 

А також озвучила політичну позицію Уряду, яка полягає у тому, що Україна вже робить свій внесок щодо декарбонізації економіки в рамках Паризької Угоди, Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року та Угоди про асоціацію з ЄС. 

З цією метою урядовою міжвідомчою робочою групою з питань координації подолання наслідків зміни клімату в рамках ініціативи Європейської Комісії «Європейський зелений курс» з врахуванням результатів низки консультацій із зацікавленими сторонами, в тому числі з органами виконавчої та законодавчої влади, експертного та наукового середовища, неурядових організацій, асоціацій підготовлено та направлено Стороні ЄС позиційний документ щодо можливих механізмів долучення України до ЄЗК.