Парламент підтримав закон, який скасовує “вічнозелені” патенти

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону який скасовує “вічнозелені” патенти. Це вже третій євроінтеграційний закон про інтелектуальну власність, який підтримала Верховна рада за цей тиждень. 

За проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформи патентного законодавства)” проголосували 369 народних депутатів.

Наразі виробники, які заходять в Україну з інноваційними ліками, справедливо отримують патент на винахід на 20 років. Упродовж цього часу жоден інший виробник не має права на території України виробляти  чи продавати ліки за тією ж формулою. Українське законодавство наразі дозволяє продовжувати цей період, просто додаючи несуттєві зміни до препарату – форму випуску, склад допоміжних речовин тощо. Це одна із практик, завдяки якій виробники можуть безкінечно утримувати монополію на українському ринку і не допускати випуск аналогів цих ліків, які будуть дешевшими. Таку практику скасовує проєкт Закону.

Проєкт Закону також пропонує змінити підходи до патентування корисних моделей.

Серед головних змін:

  • розширення переліку об’єктів технологій, на які не поширюється правова охорона; 
  • можливість подання заявок в електронній формі; 
  • право кожного подати мотивоване заперечення проти заявки протягом шести місяців від дати публікації відомостей про заявку на винахід; 
  • уточнений порядок надання додаткової охорони прав на винаходи; 
  • розширений перелік прав та обов’язків суб’єктів прав на винаходи (корисні моделі); 
  • можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку («post-grant opposition»).

Цей законопроєкт розроблений в рамках зобов’язань щодо поступового наближення українського законодавства до норм Євросоюзу відповідно до Угоди про асоціацію.

Нагадаємо, вчора Верховна Рада ухвалила в першому читанні два проєкти законів про інтелектуальну власність. Ці проєкти передбачають створення національного органу інтелектуальної власності та боротьбу з патентним тролінгом.