Промисловому безвізу бути: Парламент ухвалив закон про ринковий нагляд

12 грудня депутати Верховної Ради підтримали в другому читанні  законопроєкт  2172 – останній з переліку необхідних для початку перемовин з ЄС про укладання Угоди АСАА і старту так званого промислового безвізу.

Законопроєкт  2172 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду” підтримали 277 депутатів.

Закон запустить нові механізми для розвитку бізнесу на засадах доброчесності та прозорості, змінить підходи в роботі органів ринкового нагляду та захищатиме невеликий бізнес, який торгує товарами. Тепер інспектори мають спочатку надавати рекомендації про усунення порушень, а штрафувати можуть лише за повторне порушення. При цьому не мають права штрафувати за формальні невеликі порушення,  виймати будь-які документи на підприємстві, крім тих, що стосуються встановлення ланцюга постачання продукції. Також підприємці можуть забути про безкінечні "поєднані" перевірки, коли бізнес можна було тримати в підвішеному стані місяцями. Тож бізнес буде захищений від зловживань, а кожен з нас – від неякісних продуктів. Крім того, український бізнес ще більше інтегрується на ринок Європи.   

Закон сприятиме прогресу у переговорах щодо укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів між Україною та ЄС (АСАА), яка відкриє безперешкодний доступ для української промислової продукції на ринок ЄС. Саме ця угода стане початком промислового безвізу.

“Наш експорт до Євросоюзу зростає, і частка ЄС в загальному експорті України вже перевищила 42%. Але Україні треба збалансувати торгівлю, додавши до традиційно популярної в ЄС української  харчової та аграрної продукції високотехнологічну промислову. Для цього і потрібен промисловий безвіз або ACAA”, – наголосив віцепрем’єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба.

Наступним кроком стане запрошення оціночної місії ЄС до України. Комісія зробить висновки щодо готовності нашої держави до приєднання до Угоди ACAA.  За позитивної оцінки Україна зможе поступово розширювати перелік продукції для експорту в ЄС за спрощеною процедурою. В результаті української продукції в Євросоюзі стане більше, а конкурентоспроможність українських експортерів  суттєво зросте.

Довідково: 

Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів між Україною та ЄС (АСАА) Європейський Союз укладав з країнами, які були кандидатами на членство в ЄС, та країнами Середземномор'я. Продукція, яку охоплювали ці угоди, могла вільно пересуватися на внутрішньому ринку ЄС без додаткових процедур оцінки відповідності. Після ухвалення угоди українським підприємцям не треба буде проходити подвійну сертифікацію, яка нерідко коштує більше ніж виручка, яку отримує виробник.