Рада ухвалила євроінтеграційний закон про маркування органічної продукції

Верховна Рада під час свого засідання 10 липня ухвалила Проект Закону про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції за номером 5448-д, що є частиною євроінтеграційної Дорожньої карти.

За ухвалення законопроекту в другому читанні та в цілому проголосували 237 народних депутатів.

Відтак, від моменту початку дії Закону України "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції" в Україні почнуть діяти нові правила маркування продуктів органічного виробництва.

Закон встановлює загальні засади державного регулювання у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції. 

Так, у статті першій Закону визначено, що "органічна продукція" - це сільськогосподарська продукція, у тому числі харчові продукти та корми, отримані в результаті органічного виробництва.

Своєю чергою, термін "органічне виробництво" застосовується до сертифікованої діяльності, що пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції (у тому числі всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані з цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану продукції), що провадиться із дотриманням вимог законодавств а у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Також Закон встановлює, що "маркування" - це інформація про органічну продукцію, у тому числі державний логотип для органічної продукції, нанесена на етикетку, упаковку, тару, контейнер, контретикетку, кольєретку, ярлик, пробку, листок-вкладиш або на інші елементи упаковки.

Сертифікати, що засвідчують "органічність" продукції, згідно нового законодавства, видаються спеціальними органами сертифікації.

Пункт 5 статті 34 Закону встановлює, що забороняється маркування державним логотипом для органічної продукції сільськогосподарської продукції, що була отримана не в результаті органічного виробництва або є продукцією перехідного періоду, а також використання під час маркування такої продукції будь-яких позначень та написів "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік", та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами "біо-", "еко-" тощо будь-якими мовами. Окрім того, реклама будь-якого неорганічного продукту як органічного, у тому числі використання напису "органічний продукт" у власних назвах та торговельних марках, вважається недобросовісною рекламою.

Ця ж стаття встановлює, що ввезена для реалізації на митній території України продукція, яка супроводжується відповідним сертифікатом держави походження, визнається в Україні як органічна продукція, а написи на оригінальному маркуванні "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік" та будь-які однокореневі та/або похідні слова від цих слів з префіксами "біо", "еко-" тощо українською мовою позначаються написом “органічний продукт”.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та починає діяти через один рік.

Виробники харчової продукції  протягом 18 місяців з дня початку дії цього Закону мають право використовувати напис "органічний продукт" у власних назвах продуктів та торговельних марках, а також позначення та написи "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік" та/або будь-які однокореневі та/або похідні слова від цих слів з префіксами "біо-", "еко-" виключно за умови наявності чинного сертифіката, виданого суб’єктом, внесеним до Реєстру органів сертифікації.

 

Як повідомляє Мінагрополітики, положення законопроекту враховують вимоги законодавства ЄС, зокрема, Регламенту Ради (ЄС) № 834/2007 стосовно органічного виробництва і маркування органічних продуктів, Регламенту Комісії (ЄС) № 889/2008 "Детальні правила щодо органічного виробництва, маркування і контролю для впровадження Постанови Ради (ЄС) № 834/2007", а також Регламенту Комісії (ЄС) № 1235/2008, що встановлює детальні правила для імплементації Регламенту Ради (ЄС) № 834/2008 стосовно заходів імпортування органічної продукції з третіх країн.

Раніше повідомлялося, що 10 липня Рада ухвалила у першому читанні євроінтеграційний законопроект, що наближує Україну до стандартів ЄС з інформування споживачів.