Рада ухвалила євроінтеграційний закон про трансплантологію

Верховна Рада на своєму засіданні 17 травня ухвалила в другому читанні та в цілому Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині №2386а-1, повідомляється на сайті Парламенту.

"За" відповідне рішення проголосували 255 народних обранців.

Як йдеться у пояснювальній записці ухваленого законодавчого акту, в його основу покладено європейський принцип незгоди. Відповідно до Директиви ЄС № 2010/45/ЕС «Про стандарти якості та безпеки людських органів, призначених для трансплантації» від 2010 року основними принципами є принцип добровільності та безкорисності.

Закон передбачає, що кожна повнолітня дієздатна особа може дати письмову згоду стати донором органів та/або анатомічних матеріалів після своєї смерті.

Документ передбачає, що всі повнолітні українці, крім вагітних, ув’язнених і хворих, зможуть жертвувати свої органи за життя. Також людина може вибрати третю особу, яка дасть дозвіл на пересадку її органу після смерті.

Також, за нормами нового закону безкоштовна трансплантація органів буде можлива виключно за медичними показаннями. Вилучення органів з трупа відбуватиметься тільки після того, як консиліум лікарів констатує смерть головного мозку.

Бажаючі стати донорами посмертно повинні будуть давати письмову згоду транспланто-координатору, чия посада також з'явится після ухвалення закону. Проте, донор матиме змогу змінити своє рішення і відкликати згоду та заявити про довічну відмову від донорства.

В Україні також буде запущена Єдина система трансплантації, аби донорам та пацієнтам було легше знайти один одного. Система включатиме кілька реєстрів: посмертних донорів, розпорядників органів померлих, живих донорів, донорів стовбурових клітин, а також реципієнтів, пацієнтів, які вже пройшли трансплантацію, медустанов і транспланто-координаторів.

Реєстр буде закритим: доступним буде тільки список координаторів і медустанов. Доступ до іншої інформації буде тільки у координаторів, МОЗ та судмедекспертів (для посмертного донорства).