Рада ЄС затвердила зміни до газової директиви щодо "Північного потоку-2"

Рада Євросоюзу затвердила нові правила ринку газу, які поширюватимуться на трубопроводи із країн, що не входять до складу ЄС, зокрема, на газопровід "Північний потік-2".

Як повідомляє видання  "Європейська правда", серед основних елементів правил газового ринку ЄС, викладених у так званій газовій директиві з 2009 року, є розмежування власності, доступ третіх сторін, недискримінаційні тарифи та вимоги до прозорості.

"Загальною метою поправки до газової директиви є забезпечення того, щоб правила, які регулюють внутрішній ринок газу в ЄС, застосовувалися до газотранспортних ліній між державою-членом та третьою країною, аж до кордонів території та територіального моря держави-член ЄС", – сказано в повідомленні. 

Ухвалена поправка передбачає можливість обмежень для існуючих трубопроводів до та з третіх країн, а також чіткі процедури переговорів з третіми країнами та виключення щодо нових трубопроводів. 

Нові правила торкнуться в тому числі проекту російського газопроводу "Північний потік-2". Серед головних вимог – розділення компаній-постачальників газу і підприємств, що транспортують його, доступ до труби для інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування.

Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку-2" має бути незалежною від російського "Газпрому", а 50% його пропускної потужності повинні резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але тільки за згодою Єврокомісії.

Газова директива набуде чинності через 20 днів після публікації в Офіційному журналі ЄС. Держави-члени Євросоюзу матимуть дев'ять місяців, щоб привести своє національне законодавство у відповідність до директиви.

В ЄС хочуть, щоб поправки до директиви набули чинності до запуску "Північного потоку-2", який, як очікується, введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.