Результати року з підписання рамкової програми співробітництва між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству 

Минулої весни весь світ вперше дізнався про злочини сексуального насильства, скоєного росіянами на території України. 

За рік Офісом Генпрокурора зафіксовано 190 випадків сексуального насильства щодо українських громадян, але в реальності таких випадків набагато більше. Постраждалі бояться, соромляться звертатись до правоохоронних органів. Але кожен з них потребує комплексної допомоги й підтримки.

Для швидкого та ефективного реагування на випадки насильства й допомоги постраждалим минулого року, у травні Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина та Спеціальна представниця ООН з питань запобігання сексуальному насильству в конфліктах Праміла Паттен підписали рамкову програму про співробітництво між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству в умовах війни. 

За цей час вдалось створити ефективний механізм реагування на випадки насильства, а саме:

 • Налагоджена системна співпраця з Офісом Спецпредставниці генсека ООН з питань запобігання сексуальному насильству в конфліктах, ключовими агенствами ООН, міжнародними і громадськими організаціями 

 • Ратифіковано Стамбульську конвенцію

 • Оновлено Національний план 1325 «Жінки. Мир. Безпека» до 2025 року - розширено перелік цільових груп та заходів із надання ефективної своєчасної допомоги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.

 • Створено Міжвідомчу робочу групу з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією росії проти України, та надання допомоги постраждалим для впровадження Рамкової програми. 

 • Робочою групою розроблений Імплементаційний план щодо реалізації Рамкової угоди співробітництва. План ухвалений Урядовою Комісією з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків під головуванням Ольги Стефанішиної восени 2022 року.

 • У вересні 2022 року відбулась презентація Плану дій з протидії сексуальному насильству та допомоги постраждалим на полях Генасамблеї ООН

 • Україна долучилась та співголовуватиме до 2024 року у новоствореному Глобальному альянсі з попередження сексуального насильства під час війни.

 • Для ефективного функціонування служб та сервісів у населених пунктах, наближених до території бойових дій та у приймаючих громадах Урядом ухвалено постанову № 1372 щодо діяльності спеціалізованих служб підтримки постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі» для забезпечення можливості надання послуг постраждалим від СНПК та торгівлі людьми.

 • Створена Робоча група з питань потреб чоловіків, які постраждали від сексуального насильства, у складі Саб-кластеру з питань гендерно зумовленого насильств спільно з Між-агенційною робочою групою з питань репродуктивного здоров'я у кризах.

 • Наказом НАДС затверджено типову загальну короткострокову програму підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування «Виявлення і реагування на випадки сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та надання допомоги постраждалим».  

 • Офіс Генпрокурора розробив Стратегію розслідування злочинів сексуального насильства під час війни.

 • Розроблені та проводяться тренінги для різних груп фахівців (поліція, прокуратура, соцпрацівників, психологів) з різних аспектів протидії сексуальному насильству під час війни й допомоги постраждалим. 

 • Відкрито 11 Центрів допомоги врятованим, які надають комплексні послуги постраждалим від СНПК: Київ, Львів, Мукачево, Запоріжжя, Дніпро, Харків, Херсон, Полтава, Чернівці, Одеса, Кропивницький. Центри надають комплексні послуги постраждалим від насильства.

 • Забезпечено підтримку електронних каналів комунікації урядової гарячої лінії 1547: можливість звертатися із-за кордону за номером +38 (044) 284-19-15. 

 • Продовжує цілодобову роботу Національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації працює цілодобово - телефон 116 123.

 • Створено та забезпечено роботу психотерапевтичної Платформи “Аврора”

 • Створено єдину інформаційну  “Платформу допомоги врятованим” для постраждалих від різного роду насильства під час війни

 • Запущено урядову комунікаційну кампанію по допомозі постраждалим від різного роду насильства

 • Імплементується проєкт «Вистоїмо разом. Вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною» в 14 областях України. Реалізується Українським Жіночим Фондом у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда – Україна» та асоціацією жінок-юристок «ЮрФем» спільно з апаратом Урядової уповноваженої з гендерної політики та Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за фінансової підтримки ЄС.

 • Виготовлення та широка демонстрація документального фільму “сексуальні злочини армії рф в Україні”

 • Запущено веб-сайт з інформацією щодо правил безпеки та щодо допомоги у разі небезпеки стати постраждалими від торгівлі людьми під час перетину кордону.

Буклет з результатами роботи держави по створенню механізму реагування на випадки сексуального насильства під час війни за посиланням.

Контакти ключових служб підтримки постраждалих від насильства під час війни можна знайти на Платформі допомоги врятованим.