“Так” – вступу в ЄС і НАТО, “ні” – союзам з Росією: результати підсумкового соцопитування

Понад 64% українців вважають, що Україна має інтегруватися в Європейський Союз, понад 51% підтримують вступ України в НАТО. Підтримка вступу до економічних і військових союзів з Росією продовжує наближаються до нуля. Такі результати загальнонаціонального дослідження презентував Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова.

Упродовж останніх років підтримка проєвропейського вектору розвитку України постійно зростає. Якщо у 2013-му році вступ України до Євросоюзу підтримували 46% українців, то у 2019-му – 64%. Західний регіон  майже абсолютно орієнтований на ЄС (90% проти 3%), Центральний регіон теж має виражену проєвропейську орієнтацію (70% проти 8%). Дещо з «меншим рахунком» переважає проєвропейська орієнтація в Південному (44% проти 23%) та Східному  (42% проти 23%) регіонах. 

Вступ до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану підтримують все менше українців: з майже 38% у 2013 році цей показник знизився до неповних 13%.

Більшість населення вважає, що найкращим варіантом гарантування безпеки для України був би вступ до НАТО – 51% українців підтримує вступ до Альянсу. Ці показники щороку зростають. Натомість підтримка військового союзу з Росією та іншими країнами СНД становить  5,5%. Як і в питаннях вступу до ЄС, існують істотні регіональні відмінності: членство в НАТО підтримують у Західному (80%) та Центральному (54%) регіонах, а от у Південному (41%) та Східному (42%) регіонах віддають перевагу нейтральному статусу України.

Загальнонаціональне дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова. Дослідження проводили з 13 по 18 грудня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.